Epiduralsiz Normal Doğum

kselma soruyor: 10

Tamamen normal dogum yaptiysaniz epidurali tercih etmeme sebeplerinizi merak ediyorum.


Bu soruyu cevapla


23 Cevap


baharb

Burada epiduralsiz bir cok dogum hikayesi var. http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/
Bir de bu konu Pozitif Dogum Hikayeleri grubunda onceden konusulmustu epidural dost mu dusman mi konusu altinda:
http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/69fef2f6-2825-4c18-adf0-9d4d00d306b1/1/epidural-dost-mu-dusman-mi


julyasia

bende sancı çekerken epidural istemiştim çünkü bir süre sonra dayanamayacağımı düşündüm.
tamam bekle anestezi uzmanı başka bir ameliyatta gelsin yapacağız dediler.
1 saat anestezi uzmanının gelmesini bekledim ama meğerse beni kandırmışlar.
doktorum açılması çok güzel boşuna epidural olmasın demiş ve beni oyalamak içinde bu yalana başvurmuşlar.
tabi 1 saat sonra benim açılmam tamamlanmış ve doğum başlamıştı.

elenche nin dediği gibi doğumdan sonra da ne ağrım kaldı ne sızım.o bitmez sandığım sancılar bıçak gibi kesildi. bence dayanılmayacak kadar sancı çekilmiyor. hele ki doğum anından hiçbirşey anlamadım .en ufak bir acı çekmedim. o yüzden epidurali son çare olarak görmek lazım. hiç bir ağrı kesici ilaç almadan da çok rahat doğum yapabilirsiniz.


CiciAnne

Epiduralsiz normal doğum yaptım / yapacağım...

Sancı hissetmediğin için eğer içeride bir yırtılma vs. problem olursa onu da hissedemiyormuşsun; doktorumun önermeme sebebi budur; ben de bu sebeple yaptırmadım...

Ayrıca zaten gerekli açılmaya kadar sancı çekiyorsun ondan sonra epiduralin bir anlamı kalmıyor...


CiciAnne

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim calliophe. Ben de ilk belirtide gittim ve 2cm den sonrasını hastanede yatarak geçirdim... Bu kez biraz evde bekleyeyim...


rana_defne

Ben suyum gelerek hastaneye gittiğimde, sancım yok denecek kadar azdı. 2 cm ile hastaneye girdim. Sadece nst süresi boyunca yatakta kaldım, onun dışında sürekli yürüdüm ve ayakta durdum. Suyum geldiği ve sancılarım düzensiz olduğu için suni sancı da aldım. 2 cm'den doğumun bitimine 3 saatte ulaştım ve herhangi bir anestezi almadım. Doğumla birlikte, gerçekten hiçbir ağrı, sızı, sancı hissetmedim.
Hissedilenler sanırım biraz kişiden kişiye değişiyor, o yüzden en mantıklısı sanırım kendini dinlemek... ;)
Sevgiler..cnnp

Ben de milyonlarca kadın binlerce yıl doğum yaptı demiştim ama sonra doktorum dikişleri atarken rahat ederiz dedi. Hemen yan çizdim, doğumdan değil dikişten korkarım. Epidural harika bir şey; acı yok, his var. Kesinlikle tavsiye ederim, doğumum 15 dk sürdü, dikişler 45 dk. Acı çekmeye değmez.


selencem

Ben epiduralli normal dogum yaptim ama epiduralin etkisi cok cabuk gecti. 2 saat kadar sanci cektim ve sonra tekrar epidural verildi. Dogumda agri hissetmedim ama dikislerde etkisi gene gecti ve maalesef hissettim. Sanci katlanilir da dikisler icin epidurali tavsiye ederim.


aicha_hero

Epidural almadım doktorum madalya takacağım sana çok acı çekersin epidural al dedi.Ama iç sesim epidural istemedi.Kesinlikle tercih meselesi, epidural doğumu kolaylaştıran bir secenek olduğu acık ama doğal doğumu bir nebze yaşamak istedim hoş -suni sancı ve 7 dikişim oldu ya- cok az ihtimal olsada yan etkilerinden korktuğum için tercih etmedim.Doğum sürecinde suni sancı verdiler mecburen,yaklaşık 4 saat şiddeli sancıyı çektim.Baya zor bir doğumdu; bizim koca kafanın kafasıda büyüktü zaten normalden düşünün ben 33 cm doğmuşum bizimki 36cmle cıktı halen %97lerde kafası:)son bir saat dizlerimin üzerine çöküp bana epidural taksınlar dediğimi hatırlıyorum doktor geldi baktı ha gayret az kaldı zaten taksak 1 saat sürer tutmaz bile dedi sık dişini.O kadar sıkmışım ki :) gözlerime kan oturdu bir haftada gecti yüzümde benek benek olmustu.

Doğumdan cıkarken arkadaşım bana tekrar doğum yaparmısın demiş ben asla demişim ama şuan olsa gene çatır çatır doğururum.Eğer anne ve bebekte normal doğum süreciyle ilgili sıkıntı yoksa epidural almadan doğal yoldan doğum yapılabilir yine de herşey annenin iç sesini dinlemesiyle ilişkili.egis

Merhaba,
Ben epiduralsiz normal doğum yaptım. Kesin kararım olmasa da dayanabilirsem epidural yaptırmam diyordum ama hastanede ne olur ne olmaz diye katater takılmasını istemiştim. Kan değerlerim briaz düşük çıktığı için anestezi uzmanı riske girmek istemediğini söyledi, doktorum da cesaretlendirdi beni. Sancıları çekerken dayanamayacağımı sandım, cesaretim bayağı kırıldı ama o zaten en üst seviyeymiş. Doğumhaneye girdikten sonra çok çabuk oldu her şey. Doktor da ebeler de epiduralde ıkınma hissinin azalabildiğini ve annenin iyi ıkınamadığını, epidural almadığım için benim doğumumun kolay olduğunu söylediler doğumdan sonra. Gerçekten de ıkınma hissi geldiği için o aşama çok zor olmadı. Doğum olduktan sonra da hiçbir şey kalmamıştı zaten. Dikişlerim oldu ama hissetmedim bile.
Gene de sancı sürecinin son 1 saati benim önceden düşündüğümden  çok  daha zordu, bana da eşim sordu doğumdan hemen sonra bir daha yapar mısın diye (çünkü benim sancıdan o kadar etkileneceğimi o da düşünmemiş), "bilmiyorum, yapamam herhalde" dedim :) Epidural almamak tamamen benim kararım değildi ama ikinci doğumum olursa epidural almam.


CokBilmis

@ aishwarya: Ne kadar bilinçli girmişsin doğuma. Çok kıskandım. Umarım ikinci doğumumda ben de bu kadar blinçli olabilirim.Cevaplamak için Üye ol