9 aylık oğlum çok az besleniyor

kiti soruyor: 9

oğlumun dişleri henüz yok son 1-2 haftadır hiç bir şey yemiyor ve çok huysuz diş çıkacak sandım ama o da yok  ben de anne sütü vermek durumunda kaldım (sadece yatarken ve gece uyandığında veriyordum)
şimdi biraz biraz yemeye başladı  çünkü gündüzleri anne sütü vermemeye başladım tabii bu da biraz üzüyor beni aç bırakıyorum gibi geliyor
Çok çok az yiyor, kilosu 8150 gr, doktoru az olduğunu ama sağlıklı olduğundan problem olmadığını söyledi.
bir gün pütürlü yiyebiliyor diğer gün yiyemiyor çok üzülüyorum artk sanki ben hatalar yaptım da ondan yemiyor gibi geliyor.
sadece kahvaltısını çok güzel yapıyor o da bana az gibi geliyor 6 aylıktan beri aynı kahvaltı biraz artması gerekiyor bence.
nasıl besleyeceğim bilmiyorum :(
önerilerinizi bekliyorum
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Ulku

benim ilk aklima gelen, kimi bebek sadece anne sutuyle beslenmeye 6.aydan sonra da devam edebiliyor. amac ac birakmayin. yegenim 9.aya kadar sadece anne sutu aldi. herseyi denediler, yemedi. gelisimi de iyiydi, doktorlari "olabilir, anne sutu yetiyor hala beslenmesine, devam edin" dedi.

ama anladigim kadariyla sizde daha onceden yiyormus. dis cikmasi uzun surer, hele ki ilk disler. istahsizlik ondandir.


kiti

4.aydan itibaren anne sütü yetmedi ve ek gıdalara başladık 6.aydan sonra çorba haricinde her şeyi yiyordu 8.aydan itibaren çorba da içmeye başladı ama hepsini tam olarak yemiyor benim gözümde çoğunlukla yarım kalıyor öğünler.ama bu 2 hafta farklı kaşığı görünce kafayı çeviriyo eskiden elimle de peynir, makarna verirdim yerdi onları da almıyo
umarım sebep diştir ve düzelir
teşekkürler


roksan

oğlunuzun kilosu az görünüyor ama üzülmeyin bu konuda yalnız değilsiniz. yememesi konusunda da yalnız değilsinizdir eminim. çocukların ne zaman nasıl davranacakları sadece onların bildiği bir kuralsızlık içinde gelişiyor.

doktorumuza kızımın iştahsız olduğunu söyleyince bunun bir kaç sebebi olabileceğinden bahsetmişti.

-diş çıkarma
-vitaminsizlik
-idrar yolu enfeksiyonu
-kabızlık
-diğer bir hastalık

biz vitamin takviyesiyle bu sorunu aşmış görünüyoruz, inşallah.


kiti

vitamin alıyoruz ama yok olmuyor umarım diş çıkarıyordur ve geçici olur bu iştahsızlıkElsa

emzirmeye devam ettiginiz surece problem yasamazsiniz.olk bir yil icin anne sutu yeterlidir, ek gidalar sadece tadina bakmak ve alismak,oynamak icindir. yemek istemiyorsa zorlamayin,kendinizi de uzmeyin,emzirin. anne sutu ilk yil,vereceginiz her sey besinden daha besleyici.

benim kizim da 6-9.aylar pek bir sey yemedi,9.aydan sonra cok az az yemeye basladi.dogru duzgun yemeye 15.aydan sonra basladi.simdi 3.5 yasinda, hemen her seyi yiyor,gayet saglikli.


balbocegim

elsa senin yazdıkların bir nebzede olsa beni de rahatlattı. kiti durumumuz hemen hemen aynı. kızımda çoğu şeyi yemek istemiyo. ve beni çok üzüyor. bazen emzirmiyorum acıksın belki ozaman yer diye. o zamanda rsmen bana yapışıyor mama, meme gibi şeyler diyor. içim el vermiyor yine emziriyorum. akşama kadar yemesi için bir sürü şey deniyorum. geçen gün parmak sebzeler haşladım. eliyle tutup yer diye. biraz yedi, biraz tükürdü. şimdiki huyu eğer gerçekten yemek istemiyorsa ağzından geri çıkarıyor. diliyle ittiriyor. gerçekten sinirlerim çok bozuluyor bazen. üzülüyorum.
dün de meyve çok yediremiyorum, kavonoz maması vereyim dedim. kaşıkla verdim. yüzünü buruşturdu ve ağzındann çıkardı. bende kavanozu yanaştırdım ağzına doğru. baktım içiyo devam ettim. arada kaşıkla vereyim nasılsa sevdi tadını diyorum kaşıkla verdiklerimi çıkarttı ağzından.bu bebekler bi hoş gerçekten. bişeyler yiyince ben daha mutlu oluyorum. benim karnım daha iyi doyuyor.
belki sende parmak sebzeler haşlayabilirsin. belki eliyle yemek hoşuna gidecektir. yumurtayı yağda pişiriyorum, bazen omlet yapıyorum onu da severek yiyor.(tabi yemediği zamanlar olmuyor değil.)
çorbayı kaşıkla içmediğinde de kaseyle içirmeyi denemiştim. bu bebekler bize her yolu denetiyorlar.
sana ve bebeği çok yemeyen annelere kolay gelsin : )


kiti

Elsa, 9 aydan sonra sütün doyuruculuğu olmadığını duymuştum ama yarın doktor kontrolümüz ona danışıcam.
Balböceğim, aslında biliyorum benimle birlikte aynı sorunları yaşayanlar var ama gene de üzülüorum o an sadece yiyebilen çocuklar aklıma geliyor. evet bi sürü yöntem geliştirmekte de üstümüze yok ben bi ara çorabaya ekmek batırıp elimle verdim öyle yemeyi seviyo diye bir kase çorba düşünün ne kadar sürer yedirmek, parmak sebzeleri deniyeceğim yumurtayı zaten kahvaltıda yiyor.
teşekkür ederim cevablarınız ve yardımlarını için.


yasemin_ekin

umarım ciddi birşey yoktur. Bir de bu aralar havalar da çok sıcak, biz bile bir şey yemek istemiyoruz. Acaba ondan da olabilir mi?

Ben bazen çorbayı biberon ile veriyorum. Lıkır lıkır içiyor. Çorbanın bir sulu, biberon ağzının da biraz geniş olması gerekiyor tabi:)


kiti

evet POD geçti,
şimdi daha iyi görünüyor arkasından diş patlattı sanırım sebebi buydu
evet Kadir Tuğcu'yu ben de okumuştum ama anne sütü verdiğim zaman zayıfladığını bildiğim için üzülmüştüm
teşekkür ederim cevaplarınıza


Cevaplamak için Üye ol