çok önemliiiiii!!! suyum azalmış! :(

ceyla soruyor: 9

sitedeki benzer soruları ve cevaplarını okudum ama çoğu ileri gebelik haftalarında oluşan su azalmaları. ben şu an 21. haftadayım ve dün 4 boyutlu doplerr ultrason çekildi.bebeğimin organları kordondaki kan akışı normal ama ölçülen değerlere göre 1 hafta küçük çıktı yani 20 haftalık görünüyor :( ve amniyo sıvısı 88 mm bulunduğu haftaya göre alt sınırdaymış. doktorum 100 mm nin altına inmemesi gerek diyor. bol su içmemi ve günde en az 2 saat sol tarafa yatıp dinlenmemi söyledi. benim gibi bu sorunu erken haftalarda yaşayan var mı? çok korkuyorum lütfen bildiklerinizi paylaşır mısnız?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


miraydogan

merhaba sizin bu endişelerinizden şu anda bende var 31 haftalık hamileyim banada doktor suyun az dedi ondan bebek hareket az eder dedi ama ara ara bebek hareketi azalıyor ve ben çok korkuyorum şu anda bir iki gündür bebeğin hiç hareketi yok bebeğim zarar görmüşmüdür acaba ?sizlerdede bu sorunlar olmuş sonunda bebeğinizi sağlıklı elinize aldınızmı?


ceyla

merhaba miraydoğan ben bebeğime sağlıkla kavuştum seninde bebeğini sağlıkla kucağına almanı dilerim.

2-3 gündür hareketini hissetmiyorum diyorsunuz bence hemen doktora gidin. sizi korkutmak istemem ama söz konusu olan bebeğiniz en ufak bir tereddütte doktora gitmelisiniz tedbirli olmak gerek.

ben o dönemde faydası kanıtlanmamış olsada 4-5 litre su içtim ve evdeki işi gücü bırakıp bütüm gün sol tarfıma yattım. çalışan biriyseniz dahi her fırsatta dinlenin.ve bebeğimin hareketlerini saydım günde 10 defa hareket etmeli. 10 defadan az saydığım günler nst ye bağlandım emin olmak için. 34. haftada bebeğimin  boynuna 2 tur kordon dolanmıştı o yüzden o haftadan sonra her gün nst ye bağlandık.

bütün bunların dışında en önemlisi moral! kendinizi üzmeyin bebeğinizle konuşun onu dinleyin birşeyler ters gitse mutlaka hissedersiniz böyle bir durumda da hemen doktorunuza gidin.bebeğinizin hareketlerini sayın suyu az olsa bile günde 10 defa hareket etmeli. mesela benim bebeğim bazen 10 dk içinde 7-8 defa hareket ediyordu sonra saatlerce hiç ses yok :) uyuduğu zamanlar oluyor yada bazı küçük hareketleri hissedemiyoruz o yüzden telaş yapmayın ama tedbiride elden bırakmayın. emin olmadığınız bir durumda doktora gidin mutlaka.

ben doğuma girdiğimde suyumuz 60 mm civarı ölçülmüştü ve hiçbir sorun yaşamadık zaten boynuna dolanan kordon yüzünden beklenenden 10 gün önce sezeryan ile doğum yaptım.

ve bence artık 31. haftaya gelmişsiniz Allahın izniyle bundan sonrasıda gelir hiç üzülmeyin iyi haberlerinizi bekliyorum :)


miraydogan

cevabınız için çok teşekkür ederim ben birazdan doktora gidicem.görüşmek üzere


miraydogan

tekrar merhaba ,doktora gittim iki gündür şikayetim şunlardı sertleşme olmuştu ve kasılmalar olmuştu iki gündür bununla birlikte bebeğin hareketi kesildi dedim doktora.doktor baktı sağlığında birşey yok dedi,ardından bebeğin sıvısının az olduğunu bunun neden kaynaklandığını sormamla birlikte beni terslemesi bir oldu .sıvının az olması beni ilgilendirir'dedi.ben sana sadece rahimin özelliğinden dolayı erken doğum yapabilirsin dedim dedi.terslemeyi andıran laflardan sonra bana erken doğumun başladığının anlaşılması  için ağrı ve sancı olduğu anda geliceksin dedi.benim canım çok sıkıldıben memur olduğum için tayiim çıkıpta buraya geldim.bu doktora yeni başladım.bana ii kelimeyle açıklama yapması gerekirken bana böyle davranması benim canımı sıktı.sizinle paylaşmak istedim.ceyla

lütfen başka bir doktor araştır imkanın varsa eğer. belki doktorluğu çok iyidir ama tavrı seni üzüyorsa sana yeterli bilgi vermiyorsa kısacası seni memnun edip eve için rahat göndermiyorsa değiştir doktorunu derim. inşallah sağlıkla kavuşursunuz :)


ZeynepYenice

kesinlike her dönemde dr önemlidir ama hamilelikte doktorun size yaklaşımı çok daha önemlidir, bence ne kadar bilgisi tecrübesi iyi olursa olsun her zaman karşısındakinin hamile bir bayan olduğunu hatırlamalı ve ona göre konuşmalıdır, moral çok önemli, benimde ilk hamileliğimde gittiğim bir dr vardı 3.gitmemden sonra bıraktım onu ters ters konuştuğu için, size de tavsiyem imkanınız varsa ltf başka dr bakın.


miraydogan

BİR TEK FAKÜLTE KALIYOR ELİMDE ORADADA TANIDIK OLMAYINCA GÜZEL BAKMAZLAR HERALDE DİYE DÜŞÜNÜYORUM.AMA ARAŞTIRICAMcandycansu

benimde 21 haftada suyum azalmıştı. Hergün sabah akşam bir su bardağı havuş suyu içtim aç karnına. Taze sıkılmış olarak. Kara üzüm ezmesi yedim. Ve bol bol dua ettim, cevşen okudum. Şimdi suyum tekrar arttı. Hamileliğim devam ediyor çok şükür. İnşallah bebeğin suyu artar. Cevaplamak için Üye ol