oğlumun kreşteki davranışları? neler yapabilirim ???

aysesat soruyor: 6

3 yaş 2 aylık oğlum 12 eylülde devlet anaokuluna başladı .ilk günden gitmek istemedi tabi..
oğlum okula başlamadan öncede bazı olumsuz davranışları vardı her çocukta olabiecek türden ama biraz biraz atlatmamız gerekirken arttığını gözlemliyorum

örneğin sınıfından biriyle anlaşamazsa karşısındakinden kötü tepki almışssa kendine vurma,kendini yere atma,karşısındakine vurma gibi davranışlarında artma oldu.çok takıntılı hale geldi bazı davranışları.
bizim sitede bir çocuk onu kaldırıma düşürmüştü,öğretmenine hergün bunu söylüyormuş,o beni sevmiyor,ben sana kızdım gibi cümleler söylüyormuş devamlı.
evdede aynılarını yapıyor,geçiştirmeye çalışıyorum olmuyor aynı şeyleri söyleyip duruyor devamlı,takılı plak gibi aynı.

http://annesininmimosuyigit.blogspot.com/
bazı buraya uzun olur diye yazamadıklarımı burda bulabilirsiniz..

artık ne yapacağımı bilemiyorum.öğretmen lafa kocaman bir of çekerek başlıyor.
acaba gerçekten okuldan hoşlanmıyormu,
sabahlarıda sende gel diye diye ağlayarak servise bindiriyorum.
nasıl davranmalıyım bunların bitmesi için,hep olumlu davranmanın sonucu olduğunu düşünüyor öğretmenimiz.
örneğin canere ceza ver geçen hafta bana vurmuştu deyip duruyormuş bugünlerde de.oğlum geçen hafta oldu o.geçti özür diledi senden ve bidaha yapmayacak dediysede takılı plak gibi her 5 dk da bir gelip söylediğini.durduk yere ağladığını söylüyor öğretmen...

lütfen fikirlerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ozge_oyku

Benim yazınızla ilgili ilk takıldığım nokta ''öğretmen lafa kocaman bir of çekerek başlıyor'' cümlesi oldu. Eğer durum böyleyse, oğlunuzdan önce öğretmene bir eğilmek gerek, ne yapıyor, nasıl tepkiler veriyor Yiğit'e karşı.

12 Eylül diyorsunuz, daha 1 ay dolmamış bile. Önce oğlunuza bir izin verilsin, adaptasyon süreci-alışma evresi dediğimiz bir şey var. Öğretmenin of deme gibi bir durumu olmamalı. Belli ki o bu durumla başa çıkamıyor ve bütün yükü size atıyor.

Bunun sonrasında siz de kendinizi bir sorgulayın, okula adaptasyon için siz neler yaptınız? Siz ne kadar hazırdınız? Oğlunuza nasıl bir his verdiniz onun okula gitmesiyle ilgili, kaygılı mıydınız, rahat mıydınız, bunları iyice sorgulayın. Eğer böyle bir durum varsa biraz rahatlayın, oğlunuzu da rahatlatmaya çalışın.

Kardeş de geliyormuş, bununla da ilgili sıkıntıları olabilir. Hatta  doğumdan itibaren daha çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hamileliğiniz esnasında, doğum gerçekleşmeden oğlunuzu yeni gelecek kardeşe hazırlamaya çalışın.

Çocuklarda görülen başkasına ve kendine zarar verme, hırçınlık, saldırganlık eğilimi iyi değerlendirilmeli. Uzun vadede daha önemli sıkıntılara yol açtığı ya da tetiklediği bilinmekte.
Tek başınıza başedemediğiniz durumlarda destek almaktan da çekinmemenizi öneririm.

Sevgiler


esra_sAr

oncelikle kolay gelsin diyorum. gecenlerde okudugum bir kaynakta cocugu krese alistirirken bir arkadas edinmesini saglayin diyordu. ornegin her sabah krese gideceginde "oglum bak Ahmet'le oynamaya gidiyorsun" denmesi cocukta nereye gittigine dair bir tanim olusturuyormus. yoksa kendini kalabaligin icinde yalniz hissetme gibi bir durum olabiliyor. tabii bu arkadasin kendisini doven/iten biri olmamasi lazim :) sinifinda bildiginiz biri var mi? tanidik aile varsa belki cocuklari kendi aranizda kaynastirabilirsiniz.


peyibal

Ayşecim, her çocuğun bir kişiliği var, öncelikle bunu öğretmen de dahil herkesin anlaması lazım. Yiğit yaşadığı olumsuzlukları kafasına çok takan, duygusal bir çocuk demek ki.Bir eğitimci olarak öğretmenin öncelikle bunu anlayıp durumu Yiğit'in lehine çevirmek için bir yöntem bulması ve bunu sizinle de paylaşması beklenebilir.Yiğit'in durumunda oflayıp puflayacak birşey yok bence.

Çoğu çocuk kreşe - okula başlarken sorun çıkarıyor,gitmek istemiyor, hergün ayrı bir taktikle anne-babayı yıldırmaya çalığıyor,vs. Biliyorsun ,Efe bizi inanılmaz zorlamıştı, psikiyatriste bile gitmiştik.Okulun psikoloğu ne diyor Yiğit'le ilgili?


aysesat

benim zaten sınıf öğretmeniyle ilgili sıkıntılarım devam ediyor,toplantı haricinde 2-3 defa daha gittim okula ve enerjisini az buldum .kenarında dolaşan çocuklara aynı şekilde cavap veremiyor,yönlendiremiyor,sesini hepsine duyurup onların dikkatini çekemiyor.
son gittiğimde de stajer kıza devretmişti çocukları,kendi yazı işleriyle uğraşıyordu.
pazartesi okulda eğitim var.ailelere eğitim var.ben dile getireceğim bunu..


aysesat

okullarındaki psikolojik danışman yiğiti gözlemledi geçen hafta boyunca ve kendini gayet iyi ifade ettiğini söyledi.
etkiye tepsi gibi davranışları genelde dedi.ama takıntılarının başladığını da görüyor.eskiden böyle bişey yapmazdı çünkü.
bunların hepsini de okula uyum süreci olarak değerlendiriyor.başka nelerin olabileceği üstünde durmak için biraz daha izlemeye karar verdi

bu süre içinde biz daha çok ilgileneceğiz,daha sakin davranın dedi,zaten sakin davranmaktan sabır taşı olduk eşimde bende..

böyle durumlar.hafta sonu ben daha çok dikkate deceğim davranışlarına...


hande

Belliki yiğit belli konularda sizlerden daha fazla açıklama bekliyor hissettikleriyle ilgili mesela "himm şimdi çok sinirlenmiş olmalısın bazen bende böyle hissediyorum" gibi duygu açıklaması yapmak bu durumlarda çok ise yarıyor ve ya çeşitli senaryolar uydurup neden anlatmak. Öğretmenin tavrida çok önemli tabii. Tanımadan yargilayamam ama sen daha dikkatli gözlemleye bilirsin. Yiğit öğretmenini seviyormu, onu görünce hareketleri nasıl, en önemlisi öğretmen ona nasıl davranıyor, sevgi dolu gözlerle mı bakıyor mesela. Kreş iyi olunca bu tip davranışlar hızla kayboluyor ama kreşde bir problem varsa sıkıntı git gide artıyor. Bizim ilk kreste her hafta katlanan sıkıntılar 2. Kreste bir haftanın icinde bıçak gibi kesilmişti. Can da asiri duygusal bir cocuk vehersey eve cok hızlı yansıyor.

SevgilerCevaplamak için Üye ol