asilar

lugrun soruyor: 10

tuberkuloz asisi turkiye de mecburumi ?oyle ise nezaman vuruluyor? kafam karma karisik vurdumsam mi vurdummasam mi?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


lugrun

peki sart mi ?siz vurdunuz mu ?


Zelal_

Biz 2.ayında BCG aşısını yaptırdık.

Bilgilendirme için şöyle bir de sayfa var; http://www.immunisation.nhs.uk/publications/283286_TB_bcgbaby.pdf


Aysegul_Yagmur_Irmak

Peyibal ile aynı yolda gidiyorum. Kelimesi kelimesine katılıyorum.


lugrun

ama amerikada bir cok dava var bu asilar yuzunden ,otozim sebeb olduguna dair calismalar var.cunku mikrop olmayan bir bunyeye mikrop verip bagisiklik kazandiriliyor.neyse yardimlarinizdan oturu tesekur ederim.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Sağlıklı bir bebeğin aşı ya da aşılar yüzünden otistik olabileceğini hiç duymamıştım önceden. Allah korusun. Biz de özellikle sağlık ocağında yaptırdık tüm aşılarını, soğuk zincire çok iyi uydukları için.alkan

BCG asisi, cogu bati ulkesinde vurulmuyor. Nedeni, asinin tehlikeli olmasi degil, bu ulkelerde gorulen verem vakasinin cok dusuk olmasi. Dolayisiyla ABD'de mesela asi takviminde yok. Ama Turkiye'de halen verem vakalari goruldugu icin, duzenli olarak yapilmaya devam ediliyor.


nesejoy

son senelerde tuberkuloz vakalarinda artis var, bunu goz onunde bulundurmak lazim. 


lugrun

evet ,bunu doktor soyledi mesele ingilterede de vurulmuyormus.ama ben ve esim turk oldugu icin bize vurulmamiz gerektigini ama kararin bize biraktiklari soyledi .bende yeni dogan bebisime kiyamadim.doktorda biraz daha dusun doktoruna soylersin dedi .kararini degistirirsen so degisik isde bende burada yasiyorum.tr sadece senede bir kere gidiyorum.ama hala kafam karisik,guney

Merhaba ,

Genetik aktarımlar da önemli olabilir. İngiltere de kim bilir kaç senedir görülmüyordur bu hastalık ama Türkiye de var. Hatta geçen yıllarda zatürre mikrobunun vereme çevirdiği ya da direk verem mikrobunun tekrar hortladığı zamanlar oldu. Ben de aşı takvimine harfiyen uydum hatta aşı takvimi dışındaki Hepatit A ve Rota Virüsü aşılarını da yaptırdım.


Elsa

Lugrun merhaba,

ben de Ing'de yasiyorum ve hic bir asiyi yaptirmama karari aldik.

Turkiye'de asilar zorunlu mu,yani yaptirmayinca ne oluyor?Okula almiyorlar mi cocuklari?Cevaplamak için Üye ol