asilar

lugrun soruyor: 10

tuberkuloz asisi turkiye de mecburumi ?oyle ise nezaman vuruluyor? kafam karma karisik vurdumsam mi vurdummasam mi?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


guney

Aşıları yaptırmama hakkına sahipsiniz pek tabii ki. Yalnız belirtilen hastalıklara yakalandıklarında maalesef iş işten geçmiş olacaktır. Zatürrenin, hepatitin, çocuk felcinin hatta rota virüsü yüzünden meydana gelen ishal ve kusmanın küçücük korunmasız bedenlerde nelere sebep olabileceğini düşünmek bile istemiyorum.


ikicocukannesi

hepatit a'yı kac aylıkken oldu yavrunuz,
yanıtlar mısınız?
biz hala olmadık,
iki farklı gorus aldım,
biri iki yas biri iki bucuk yas dedi.
acaba gec mi kaldık?


guney

2 doz seklinde yapiliyor 2. dozu 2 yasinda olduk... yalniz bildigim kadarı ile szi cocuklarınıza istedigniz zaman baslatabilirsiniz bu aşıyı


ikicocukannesi

tesekkur ederim yanıta,
hoscakalın.


guney

rica ederim...aslında net hatirlayamadım...birazdan doktorumdan ögrenecegim... aşı kartı evde ve oglum su an uyuyor  o odada :)BercesteD

Sevgili Lugrun,

Biz de Ingiltere'de yasiyorduk ama dogumdan sonra bel fitigi ameliyati gecirmem sebebiyle donemedik. Kucumen dogdugunda herseyi Ingiltere'de yasayacagimiz sekilde arastirdigim icin asi konusunda da sunu soyleyebilirim. Evet Ingiltere'de verem gorulme orani dusuk ama Londra'da hala bazi semtlerde(ozellikle yabancilarin oturdugu ve gelir seviyesinin cok dusuk oldugu semtler bunlar) gorulme orani yuksekmis. Buralarda yasayan ailelerin GP'leri yapilmasini oneriyorlarmis. Siz de isteginiz uzerine kendi GP'nizden hastaneye sevk alarak yaptirabiliyorsunuz. Biz Cambridge'de idik. Ama sonucta ne s1klikta olursa olsun Turkiye'ye gelis gidislerimiz olacakti ve ne zaman kesin donus yapacagimiz belli degildi. Ayrica cocugun buyudugu zaman hangi ulkelere gidecegi, neler yapacagi ve yasam tarzi da simdiden belli degil. Yani kalkip gider veremin yaygin oldugu bir ulkede yasayacagim derse, bizi suclamasini istemedik. Sonrasinda da temelli kalinca Turkiye'de, asiyi normal takvime uyarak yaptirdik.

Verem asisi onemli olanlar arasinda benim gozumde. Dedigin gibi bagisiklik sistemi ve dogru beslenme ile asiya gerek kalmadan yasam tarzini destekleyen, asinin icinde mikroplari tutan kismin bilesenlerinin kansere dahi yol acabilecegini soyleyen, asi yuzunden cocuklarin sakat, otistik vs kaldigini soyleyen siteler mevcut. Bu noktada ben de cok tereddut etmistim ve Ingiltere'de cesaretine hayran kaldigim bir arkadasim da hic asi yaptirmamayi secmisti cocuguna. Bu noktada ben dogum sonrasi hormonlarimin da etkisiyle resmen en ilkel gudulerime yenik dusuyordum ki, cevre baskisi hakim geldi. Cok doktora danistim -her branstan- cok anne ile konustum, esim de asidan yana cikinca, en azindan en onemli asilari yaptirma yonunde karara vardik. Su anda sucicegi asisini cok gerekli gormuyorum mesela. Onu arastiriyorum. Ama BCG yapilmali diye dusunuyorum. Iyi bir firmanin guvendiginiz asisini yaptirin. Bunun icin GP'nize danisin derim.

Son karar ebeveyn olarak sizin.


ikicocukannesi

peyibal,
tam on iki dr degistirdik biz, ası takvimide tam on iki kez revize edildi. artık benimkileri bir cocuk hematologu izliyor. onun takvimine gore de hepatit a 2,5 yasında ilk doz. bizde atlamadık, hepsi tam. sagol yanıta.
hoscakal.


Pranayama

Ben de aşı konusunda tereddüt yaşayanlardanım. KKK ya kadar tüm aşılarını yaptırdık (rota hariç). Sonra bu otizm vs. korkusu yüzünden ben kalanları yaptırmamaya karar verdim. Ama eşim ve bazı doktor arkadaşlar yapılmaması daha tehlikeli deyince şimdi yaptırmayı düşünüyorum. Peki yapılacak aşının hangi firmanın olduğu önemli mi? İçerikleri farkediyor mu? Şimdi öğrendim ki thrimerosal maddesi tehlikeliymiş. Başka nelere dikkat etmek gerekiyor? Bir de bizim doktorumuz eczaneden alıp yapıyor. Acaba sağlık ocağına mı yaptırmalı?okanumut

Ben eczanelerde dondurulmuş aşının satıldığına şahit oldum, ki donunca etkisini yitiriyor, o yüzden çok güvenilir bir eczaneden almak lazım alınacaksa.. Sağlık Bakanlığı aşı konusunda çok iyi bence.. hiç sorun yaşayan duymadım şimdilik..


BercesteD

Senira, KKK(MMR) için NHS'in(İngiliz Sağlık Servisi) verdiği bilgi şu şekilde:

http://www.nhs.uk/news/2007/january08/pages/mmrvaccinedoesnotcauseautism.aspx

http://www.pediatriportali.com/resimler/7_mmr%20hasta%20bro%C5%9F%C3%BCr%C3%BC.pdf

http://www.nhs.uk/Conditions/MMR/Pages/Introduction.aspx

Başka makaleler de var:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1112717/
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8268302.stm

Sonuç olarak temize çıktı ve uzun süre aşıya direnen bir grup arkadaşım çocuklarına yaptırdı.Cevaplamak için Üye ol