bakıcı problemi

Allegro soruyor: 5

arkadaşlar merhaba, kuzucuğumla harika bir bayram geçirdim ve onun ne kadar öğrenmeye aç olduğuna bir kere daha şahit oldum. Çok memnun olduğumuz bir bakıcımız var aslında şimdiye kadar memnun olduğumuz daha doğrusu Kayruş küçükken ona yeten ama artık yetemediğini keşfettiğim bir bakıcı. Eşim sabah geç çıktı  fırsat bu fırsat Elif hanımla görüşmüş ve Kayra nın bu tatil süresince öğrenme hevesinde olduğunu ve kendisinin de bunu desteklemesi istemiş.Aldığı cvp '1 sene sonra kreşe gidecek orada öğrenir ' yani çıldırmamak elde değil. Tüm gün bırakıyor çocuk kendi oynasın, hiç beraber oynamıyorlar.ne yapacağımı şaşırdım. Nasıl geliştirebilirim bu bakıcıyı,nasıl oğluma birşeyler katmasını sağlayabilirim.Ben çalışıyorum ve yanlızca 2-3 sa görüyorum oğlumu tüm gün onunla..ne olur bir akıl verin. 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


hande

Ben bazı oyunlar bırakıyorum ya da boyamalar eve, mesela Khan'ın bahsettiği canon'un sayfasından birşey olabilir, "bugün bunu yapın olur mu?" diyorum. ya da etiket bırakıyorum üstüne resim yapıp yapıştırın bunu bende iş yerimde masama koyacağım diyorum.
Ya da "bak teyzesi biz Can'la şöyle oyunlar oynadık o da çok sevdi bugün sizde oynayın" gibi.
 Gelir gelmezde bakalım neler yapmış bugün oğlum diye Can'a soruyorum.

Tabi bakıcının yapısına çocuk seviyesine ne kadar inebildiğine bağlı. Biz o konuda şanslıyız herhalde bakıcımız gerçekten çok güzel oynuyor Can'la.

Sık sık ta "senin işin öncelikle Can, o uyurken evle ilgilenirsen seviniriz onun dışında birlikte parka gidin oyun oynayın" diye tembihliyoruz.


Damla

Aslında, kendi kendine oynayabilirsa Kayra, bence çok önemli bir şeyi öğretmiş ona. Bu dönemlerde çocuklar artık sosyallik istemeye başlıyor. O yüzden yakında uygun bir kreşte 3-4 gün birkaç saatliğine bir oyun grubu değerlendirebilirsiniz. Ilgaz da aynı dönemlerde başlamıştı oyun grubuna. Ya da haftada bir gün bir oyun grubu siz kurabilirsiniz. Aslında bu çağda oyun grubundansa düzenli buluşulacak bir oyun arkadaşı bile yeterli.

Sizin gördüğünüz saatleri de değerlendirebilirsiniz. Bir saat bile yeterli bence çünkü gündüz bakıcı düzeninde yedir, yatır, kaldır derken zaten çok uzun süreler kalmıyor oyuna. Yuvada kurallar ve düzen sayesinde vakit daha verimli değerlendiriliyor sanırım.


Allegro

Hande bugün bende önerdiğin gibi yaptım Elif hanım Kayra bayramda yapbozları çok sevdi sizde gün içinde onu bu konuda desteklermisiniz dedim, bakalım ilgilendi gibi...yoksa ev işi falanda istemiyorum hakkaten önemli olan Kayra.

Damla aslında sen de haklısın gerçekten kendi kendine oynayabilen bir çocuk Kayra buna da sevinmem lazım ama ne bileyim anne olunca hiçbir şey insanı çok tatmin etmiyor galiba :)
oyun grubuna çok niyetlenmiştim ama şu grip mevsimi araya girince erteledim ... ama bayramda bir gözlem yapma fırsatım oldu ki hakkaten bu yaşlarda artık arkadaş arıyorlar :)

Tavsiyeleriniz için teşekkürler..


Allegro

Peyibal, karar verebilmen ne güzel.. bu cumartesiarkadaşlarımızla buluştuk ki Kayradan yaşça bayağı büyük 3 oğlulları var. İnanamadım Kayra onlarla top oynadı daha doğrusu bariz maç yaptı.. o kadar mutludu ki .. ayrılırken ağlayarak ayrıldık.. şimdiki çocuklar farklı ve kesinlikle kendi gibi çocuklara ihtiyaç duyuyorlar.. bende şöyle bir karar aldım, 25 Aralıkta 2.doz aşıdan sonra ocak ortası gibi bir oyun grubuna götüreceğim oğluşumu ..bakalım
senden geri bildirimleri duymak iyi olur..


senayc

Allegro, yiğit kreşe başladığında 22 aylıkdı, belki de kreşe vermeyi düşünebilirsin. Tabii doktorunuzla da konuşarak. Bazı doktorlar bakıcıyla kalan bebeklerde kreşe başlama yaşı olarak 2 yaşı uygun buluyorlar. sosyalleşiyorlar,kurallarla yaşamyı öğreniyorlar ve kendine ait bir hayatı oluyor. Ben çok memnunum kreşden. Kreşe geç başlayınca alışmak da zor oluyor. Yiğit e göre şimdi dışarıda gördüğümüz bütün abiler ve ablalar okula gidiyor:)Cevaplamak için Üye ol