Süt sağmayı ne zaman bırakmak gerekir?

Florian soruyor: 7

Merhabalar,

Yaklaşık 2 hafta sonra 1 yaşına girecek bir oğlum var ve oğlum 5 aylık olduğundan beri çalışıyorum. Doğduğu günden beri de süt sağıyorum. İlk 9 ay günde en az 3 kez sağdım ve 9 aylıktan sonra da 2 kere sağıyorum (sabah evden çıkmadan bir kez ve bir kez de işyerinde). Akşam ve gece ise emmeye devam ediyor. Sağdığım sütler uzun zamandır fazla geliyor ve ben de artık en azından işyerinde sağma olayını bıraksam diye düşünüyorum. Ancak "bunun için erken midir?", "acaba sütüm çok azalır mı?", ya da "ben çok mu rahatsız olurum sağmazsam?" gibi sorular kafamda dönüp duruyor. Dün ilk defa işyerinde sağmadım ve eve gittiğimde iki meme de feci dolmuştu, biraz rahatsız etti. Bu konuda bana yardımcı olabiliecek birileri var mı? Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ipekkusgoz

Ben oğlum sağdığım sütleri içmiyor olmasına rağmen sağıyordum. Çooookkk süt attım.Bu yüzden çok demoralize olmama rağmen her gün iş yerinde sağmaya devam ettim. Son zamanlarda sayısını ikiden bire indirdim ama hala sağıyorum. Sırf sütün devamlılığı etkilenmesin diye. Ayrıca sağmadığımda şişlil olması sebebiyle rahatsız olmam da 2. sebep.Devam edeceksiniz gibi gözüküyor:)


Florian

Teşekkürler İpek. Ben de sağdığım sütlerin neredeyse tamamını dolaba koyuyorum. Çok şükür ki süt kızım olduğundan sütler atılmıyor :) Ben de zaten biraz bu sebeple süt sağmaya devam etsem mi diyorum ama bir yandan da makinayı taşımaktan, steril etmekten, biberon yıkamaktan artık yavaş yavaş yorulmaya başladım. Yine de biraz daha sabretmem gerek sanırım. Tekrar teşekkürler.


ipekkusgoz

ooo çok güzel.bakın benim aksime sizin sağmanın zorluklarına katlanmak için +1 sebebiniz de varmış. Ben makinayı ve sabit parçalarını (adaptörü ve hortumlarını) taşımıyorum.İşyerinde bir çanta içinde duruyor.Kirlenen parçalarını götürüp,yıkayıp,sterilize edip getiriyorum.


ipekkusgoz

Keşke daha önce bu imkanımız olsaydı deniz'cim,seve seve verirdim.Son 2 aydır keçiboynuzu tozuyla içirmeyi başardım.O kadar ziyan olan sütten sonra sevinsem mi üzülsem mi bilemedim bu duruma.Başka sorularda da anlatmıştım.


Florian

cegeda, süt kızım da oğlumdan 2 hafta büyük. Aslında direkt süt ihtiyacı yok ama malum her dönem sütün içeriği değişiyor. En azından her dönemdeki sütten o da faydalansın istiyorum. Yoksa kızım da gayet güzel yemek yiyor. Oğlum gün içinde süt içmiyor hiç. Akşam muhallebisine çok az katıyorum o kadar. Sabahları da kahvaltısı için sağıyorum aslında. Belki sabah sağma işini kaldırırsam daha kolay olabilir. Gün içinde sağmayınca 12 saat geçiyor ve oldukça rahatsız oluyorum.

İpek, hem sabah hem iş yerinde sağma işi olunca da mecburen taşıyorum. Aslında ne kadar daha sürecek ki bir süre daha devam edeyim diyorum. 11,5 aydır sorunsuz sağdım çok şükür. Sağolun, varolun, bana güç verdiniz :)


ipekkusgoz

Evet denizcim, şu an ziyan olmuyor çok şükür, teşekkürler.

florian, evet o güzümden kaçmış. Sabah da sağdığın için pompa gidip geliyor seninle,anladım. Ben sabah emzirip çıkıyorum.O yüzden gün içinde bir kere yetiyor. belki de o şekilde devam ettiği için süt üretimi buna ayak uydurdu, bilemiyorum.İşyerinde 2 defa sağmak da ayrı bir dert olur, tahmin edebiliyorum. Peki sabah sağmayıp öğlen gibi sağsan yine de rahatsız olur musun eve gidene kadar biriken sütten acaba, denedin mi hiç.


Florian

İpek, tatil sonrası denemeyi planlıyorum. En azından haftaiçi işyerinde durabilir makina.Cevaplamak için Üye ol