1,5 Yaşından Sonra Bakıcı???

derinderin soruyor: 10

Kızım nisan ayında 1,5 yaşını dolduracak.İlk 6 ay kızıma ben baktım, daha sonra işe başlayınca anneanne- babaanne dönüşümlü olarak baktılar.Ne kadar şanslısın diyebilirsiniz ama inanın çok zor.Nazlarından geçilmiyor.Kendi kendilerine tatil planları yapıyorlar, kızım sen ne yapacaksın, çocuğa yazın kim bakacak diyen yok.Aralarında ben çok baktım o az baktı çekişmesi yaşanıyor, ama bunu direk birbirlerine söylemiyorlar, hep beni aracı yapıyorlar, olan da arada kalıp kimseye birşey diyemeyen zavallı bana oluyor.Derken bu senenin başında ve şubat ortalarında annem 3 ciddi beyin ameliyatı geçirdi.Şimdi beyin ameliyatı geçirmiş insana 2 ay sonra al çocuğa bak denmez, bu süre zarfında çocuğuma özveriyle bakan, benden bile daha sabırlı olan kayınvalidem annen ne zaman iyileşir demeye başladı.Ben de her defasında bilmiyorum, bi konuşmam lazım diyorum ama biliyorum ki annem bir daha bu çocuğa bakmayacak.Tavırlarından, gelecek planlarından ve kardeşimin anne sen ne yapacaksın, çocuğa bakabilecek misin diyerek sorduğu sorulara mümkün değil diye cevaplar veriyormuş.Onu üzmemek adına soru soramıyorum, herşey harika gidiyor gibi davranıyorum.Ama biliyorum ki kayınvalidem birgün bu duruma isyan edecek.Ona da şimdilik birşey demeyeyim diyorum, bilmiyorum doğru mu yapıyorum.Ne yapayım siz söyleyin?Bakıcı ha diyince bulunmuyor, kime güvenirim, 1,5 yaşındaki çocuk bu yaştan sonra alışır mı?maddi durumumuz da ne bakıcıya ne kreşe elveriyor bu aralar, sıkıntılı bir dönemdeyiz.Ve kayınvalidem ne kadar zorda olduğumuzu bildiği halde bu durum hiç umrunda değil, maddi destek deseniz yanından bile geçmiyorlar.Ne yapayım siz söyleyin Allahaşkına?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


gulhayal

Allah yardımcın olsun gercekten zor bir durum..
bakıcı destegi ile birlikte ailelerin bakması devam edebilir mi acaba diye dusunuyorum.. hem yukleri azalır bu yuzden daha gonullu olabilirler belki... tek bakıcıya bırakmaktansa icin daha rahat eder ve 1,5 yasında hic tanımadıgı birinin yanında tek olmaktansa yine annaannesi ve babannesi ile olur bebeginiz ...


smmm06

kesinlikle büyüklerin gözetiminde bakıcı derim ben annenizin bakması zor ağır bi ameliyat geçirmiş ama bakıcı olursa annenizin gözetiminde hem annenizyorulmaz hemde çocuğunuz yabancılık çekmez hemde babaannede yorulmaz artık hareketli peşinden koşacak bakıcı olduktan sonra büyüklerde nebiliyim çocuğun yemeğini hazırlar  gözkulak olurlar bakıcı problemleriyle karşılaşmamış olursunuz güven sağlandıktan sonra büyüklerin işi olduğunda 2-3 saat yanlız bile kalabilirler


gulsumyusufali

aynı sıkıntı tıpkı beni anlatmışsın.
ben çareyi işten çıkmakta bulucam artık son noktadayım zate aldığmız ücret ne ki bakıcıya vericez bakıcıa vericeğim parayı oturur kend evimde kendim bakarım hemde çocuğum annesiyle büyür.
Allah yardımıcımız olsun.inş.


efsel

gulsumyusufali sakın işini bırakma, zaten aldığımız parayı bakıcıya veriyoruz deyip işden ayrılanlar sonra çocuk okula başlayıp iş hayatına dönemeyince pişman oluyorlar, çünkü bakıcı parası birkaç sene vereceksin, ama kazancın ömür boyu sürecek, böyle bak bence..


Aysegul_

Ben 22 ay kendim baktım. 21 aylıkken bakıcı başladı, 1ay evde beraber durduk sonrasında ben işe başladım. benimki alıştı problem yaşamadım.CokBilmis

1. Part-time yardımcı bulun. Daha az ücret vermiş olursunuz. Her gün 1-5 arası ya da hafta içi 2-3 gün gelse bile annelerin işi hafiflemiş olur. Hem ev işini yapar hem de çocukla ilgilenir.

2. Bir 6 ay daha idare edip yuvaya gönderin. Devlet yuvaları özel yuvalardan bile daha iyi. Aylık da 200 TL gibi bir ücret. Ayrıca çocuk günde 3 öğün yemeğini orada yediğinden evdeki yemek masrafı bile azalmış olur.

Ama bence sizin sorununuz maddiyattan ziyade bebeğinizi bakıcıya emanet etmek istememek. Şİmdiye kadar yapmamışsınız ama inanın güvenilir bir bakıcı bulduğunuzda anneleri siz kendiniz istemeyeceksiniz.


elifnazar

BİRAZ DAHA İDARE EDİP OYUN GRUBUNA VERİN BENCE HEM K.VALİDE İÇİN HEMDE ÇOCUK İÇİN İYİ OLUR.ÇOCUĞUN GELİŞİMİ İÇİN BAKICIDAN DAHA İYİ OLUR BENCE.


erintra

Benim yaşadıklarımı anlatıyorsun. İnanın bende ikisini idare etmekten çok sıkıldım. Sanırım bu büyüklere göre değişiyor benimkızım 3 yaşında tam gün okula gidicek birde yanında bakıcı nasıl olucak bilmiyorum.Gün hesabı bizdede var işiniz çok zor..ipekkusgoz

Ben de gelecekteki kendimi gördüm yazınızda. Bizim oğlan da anneanne ağırlıklı olarak babaanneyle dönüşümlü bakılıyor. Annem babamı izmir'de bırakıp yanımıza geliyor. 2,5 aydan sonra bir gidip dolaşma ihtiyacı hissediyor evini, arkadaşlarını, babamı. O zaman bir 3 hafta bir aylığına kayınvalide geliyor Edirne'den.O geldiğinde kayınpeder yalnız kalmıyor görümce de var evde çünkü. Nispeten babamdan çok çok daha iyi durumda. Babam da napsın çalışmaya veriyor kendini.Ama nasıl becerebiliyorsa her geldiğinde annemden çok çok az kalmış olsa bile sokacak bir laf buluyor kayınvalide.Onların da Edirne'de köyde tarla ekme biçme vs işleri oluyor,Genelde onları bahane edip kaçıyor, hatta bazen haftasonu bile gittiği oluyor 3 gün için.Bu hafta sonu kaçamaklarından birinden dönüşte ' baban (kayınpeder)zayıflamış biliyor musun' bile dedi:)))).

Şimdilik böyle gidiyor tabii bakalım ne kadar daha sürebilecek.En güzelini cokbilmiş demiş aslında; iyi bir bakıcı hepsinden daha iyi.


gulsumyusufali

bu sorunlar çalışmak zorunda kalan annelerin ortak problemi ne bakıcı baksın ona birde para vermeyelim ne de bir söz laf işitelim istiyoruz.hep hayatımız çocuğun durumunu ayarlamakla geçiyor annemin de işi olnuca kitlenip kalıyoruz babannede kuranda sohbetten geri kalıyor diye hayıflanıyor e tabi onlarda haklı bu ssatten sonra çocuk bakımı herkesin yapacağı bi iş değil.,
o yüzden zor arkadaşlar içinde olan yaşayan ancak bu sıkıntıları bilir.
hem ev hem çocuk bi yandan anne kaynana derken kapılıp gidiyosunuz.
duyduğunuzu duymazdan  gelip gördğünüzü görmezden gemek durumunda kalıyosunuz .
yavrucuklara gelincede anne sevgisine hasret büyüyüp gidiyolar.
hakkımızda herzaman hayırlısı inş.Cevaplamak için Üye ol