yürüyebilmek ama yürümemek

babu soruyor: 10

poyraz 15 aylık. 1 ay önce tutunmadan ilk adımlarını attı. öncesinde uzun zamandır tek elimizden tutup gayet dengeli yürüyordu ama elini bırakmak istediğimizde bize yapışıyordu, ya da karşılıklı geçip gel gel denir ya, yapmıyordu onu sonra bir gün yapıverdi çok da mutlu oldu. izleyen günlerde fena değildi durum, 2 kişi arsında çok mutlu yürüyüp duruyordu ama o günden beri de hiçbir ilerleme kaydetmedi hatta sanki geriledi. yürümekten çok korkuyor. elini bırakacağımızı hissederse resmen yapışıyor bacaklara, 2 kişi karşılıklı geçip gel gel yaptığımızda ancak keyfi yerindeyse yapıyor oysa 4 metre falan gidebiliyordu ilk günlerde. 2 eşya arasında kendiliğinden yürümesi ancak mesafe çok kısaysa ve çok büyük bir motivasyon varsa oluyor. çok kötü bir düşüş yaşamadı, ya da o düştüğünde büyük tepkiler göstermedik. 


yürüsün diye acelem yok aslında, sadece bir hata mı yapıyorum, ben onu korkutuyor muyum, çok mu üstüne gidiyorum ya da hiç teşvik mi etmiyorum ve nasıl davranmalıyım bilemedim. benzer tecrubesi ya da önerisi olan varsa dinlemekten çok mutlu olurum. 

teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


babu

aman iyi temkinli olsun. gözü çok kara çocuk benim için çok ağır olabilir ama hülya bizimki öyle evde halıda falan da nerdeyse yürümüyor. yani başlangıç ve hedef çok belirli ve yakın ve sevgi dolu olacak ki atıversin o kıymetli 3-5 adımı ve hedefe ulaştığında da direkt yapışıyor. yani doğru diyorsundur normaldir de ne yapmalıyım bilemedim. siz ne yapmıştınız, yani hadi oğlum gel yürü, bırakayım elini falan yaptınız mı? nasıl geçiyorlar sonraki level'a?babu

ben de alacağım ondan. istanbul'da vardı benzer birşey, ama onla yürürken de mutlaka tek eliyle bize tutunmak istiyor, bir kere zorla bıraktım elimi, zoru göze aldı, aleti bırakıp koştu (2 adım) ve bacaklarıma yapıştı koala gibi. 

dediğin gibi canı isteyince yapacak diyelim bekleyelim. bir sıkıntı olmadığına emin olmak istiyor insan arada, psikolojik olsun nörolojik olsun. :)
kader_eymen

sıralarken-tutunurken sevdiği ve asla reddetmeyeceği oyuncağını uzatarak ona ulaşmasını hiç denedinizmi? biz yaşımızı böyle karşılamış, sonrada yürümüştük ama bodosloma daldığımızda oluyordu yani :)))


sevican

Benim kızım da elimden tutarak yürüyor ve sıralıyor ama gayet temkinli. Bazen çaktırmadan elini bırakayım diyorum, hemen yere oturuyor. Anlattıklarınızı bize çok benzettim ve gözüm korktu. ben de hemen yürüsün istiyorum :)


Neslihan

Bİzim oglan da 15. ayda yurudu :) ilk yuruyusunde elinde balon vardi. ona konsatreydi o yuzden cesaret etti bence. Elinde bir sey olmasi belki yurumesini kolaylastirabilir diyorum. Bu arada Doruk yurumeye basladiktan kisa sure sonra tatile gitmistik ama orda kesinlikle yurumeyi reddettmisti.Annegozuyle

bizim kız yavaş yavaş temkini elden bırakmadan sehpa ile koltuk arasındaki 2 adımlık mesafeyi alıyor. Fakat onun dışında emekleyi tercih ediyor. Kendi haline bıraktık biz. Canı isteyince, kendini hazır hissedince yürüsün.


mamakurt

Bence bu cocugun kisiligiyle alakali. Ablam da ben de gec yurumusuz (17-18 aylik) ama yuruyunce de dusmemisiz hemen hic. Bazilari daha temkinli oluyor :-) Benim oglum baba tarafina cekmis herhalde, yasindan once basladi ama arkasindan kosturmamiz surekli takip etmemiz gerekti. Alninin ortasinda kocaman bir morlukla dolasti hep dusmekten :-)) Ablamin iki oglu da bizim tarafa cekti ama, ikinci oglu ozellikle sizinki gibi pek yurumek istemiyordu ama vakti gelince 18 aylik gibi paldir kuldur yurudu.
Yani bence hic acele etmeyin, endiselenmeyin de. 18 ayliga kadar vakti var yurumek icin. O kendisi bilir ne zaman hazir oldugunu :-)


babu

Çok teşekkürler yanıtlar için. Benim derdim biran önce yürümesi değil aslında, dediğiniz gibi, zamanı gelince yürüyecek. tabi ki yürüsün istiyorum, hem o konuyu da halletmiş olalım hem de siyam ikizi modundan biraz çıkalım diye ama beni asıl düşündüren yürürken yürümemeye başlaması oldu. .ben bir sorun mu var ya da bir hata mı yaptım, eğer öyleyse artık yapmayayım diye. Ama dediğiniz gibi bu haller de aşırı temkinlilik büyük ihtimalle. Neslihan sizin durum da şöyle önemli benim için, biz de yeni bir yerdeyiz, belki o yüzden yeterince güvende hissetniyor ve sizin oğlunuz gibi yürümemeyi tercih ediyor buradayken. Buraya alıştıkça zaman geçtikçe yolcudur abbas moduna geçer sanırım.

Kanca, dediginizi yapıyoruz, bazen atıyor 1-2 adım da çok gözü kesmezse emekleyerek geliyor. :)

Geç olsun da düşme olmasın modundayım ben, sözümü dinliyor galiba oğlum. :)
Neslihan

Banuozcelik. sizi su siyam ikizi konusunda cok iyi anliyorum. Doruk emeklemedi de. Emekleyen bir cocuk hep hayalimdi. Hem onlar bagimsizliklarini kazaniyorlar hem de anne-baba iki kat cocuk dolastirmaktan ya da kucakta tutmaktan kurtuluyor. 15 ay bana cok uzun gelmisti ki 7. ayinda bile emekleyen cocuklar oldugu dusunulurse gercekten uzun bir sure. Keske yuruse de o da ben de biraz rahatlasak diye dusunmustum.
Evet tatil olayi cok garipti. Yuruyen cocuk hiic yurumedi orda. Ben hatta sevinmistim kumlarda dolasir diye ama olmadi malesef. Bence sizin oglunuz da dediginiz gibi kendini guvende hissettiginde yuruyecektir. Bence kesinlikle bir yanlisiniz yok.


babu

neslihan, sizin isiniz daha zormus hakkaten. benim esim de emeklememis ama 9 aylik yurumus. aslinda anneler atmiyorsa poyraz'in anne, baba, amca ve dayisi ok erken yurumus. o kime cekti bilemiyoruz. :)

yasemin, poyraz yurumuyor ama skain bir cocuk da degil. hem hareketli hem korkak galiba bizimki. :)

neyse halledecekler herseyi. bunlar konu bile degil aslinda da simdilik gundemimiz boyle iste :)))

sevgiler herkeseCevaplamak için Üye ol