Demir ilacı 4. Ayda verilmeli mi?

stc2014 soruyor: 3

Merhaba arkadaşlar, kızım 4,5 aylık olmak üzere. 4 aylık kontrole gittiğimizde doktorumuz demir ilacı vermedi. Benim hamileyken veya daha önce kansızlığım olup olmadığını sordu. Olmadığını söyledim. O halde 6. ayda başlarız dedi. Birkaç arkadaşıma sordum, onların bebeklerine verilmiş. Kızım anne sütü alıyor ve gelişimi iyi ilerliyor. Sormak istediğim 4 ayda başlamazsak bir sorun olur mu? Demir ilacına başlarken mutlaka kan testi mi yapılması gerekiyor? 4 ayda başlamayan oldu mu aranızda?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


bbade

Oglum 1.5 yasinda ve testin yanlis cikmasi yuzunden sadece 15 gun kullandi demir ilaci. 4.ayda kullanmaniza gerek yok. Hatta belkide ilerleyen aylarda da kullanmaniza gerek yok. Parmaktan degil koldan kan aldirarak kan tahlili yapildiktan sonra dr un onerdigi ayda baslayin. Amma mutlaka o tahlili yaptirin.


maviboncukk

Bana dr hamileliğim boyunca hiç kansızlık yaşamamama rağmen demir ilacı kullandırttı ve hem benim hem bebeğin depolarını doldurdu. O yüzden demir takviyesine geç başladık. Mama da kullandığı için çocuğuödada hiç kansızlık olmadı zira mamaşarda zaten demir takviyesi var..


mirayinannesi

15 gün önce gittik 6 ay öncesinden gerek olmadığını söyledi doktorumuz.Cevaplamak için Üye ol