6 aylık olana kadar sadece formül süt ile beslenen bebeğiniz var mı? Böyle devam edebilir mi? Yoksa ek besinler gerekli mi?

guven soruyor: 10

Merhaba, 

Göğüsüm ile ilgili büyük sıkıntılar yaşadım, sonrasında tüm çabalamalarıma rağmen sütüm çok olmadı, günde 130 ml ancak, mecburen annesütüne ek formül mama ile büyüdü. Bugünlerde ise sütüm iyice azaldı, annesütü tamamen kesinlince sadece formül süt ile 6. aylık olana kadar beslemeye devam etme konusunda tecrübesi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


guven

Su veriyorum zaten, yoksa kabızlık sorunu yaşıyoruz, yemesini de etkilemiyor, multidrops ACD vitamini veriyorum, onu da su ile birlikte veriyorum. 


ipek_35

ben sadece 3 ay emzirebildim.


jildando

ben emziremedim o yüzdende her ikisini de ilk haftalardan itibaren sadece mama ile büyüttüm, anne sütünde nasıl davranıyorsanız aynı şekilde veriyorsunuz.
İlk 6 ay sadece mama, ama ayına göre, ayrıca su vermenize de gerek yok.
6 aylıkkende her bebek gibi ek gıdaya geçiş, 1 yaşı dolduruncada mamayı bırakıp süt verebilirsiniz.
Eğer mama da kabızlık yaşıyorsanız, içine 1-2 damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.


polen

zaten mamalar anne sütü olmayan ya da yeterli olmayan bebekler için var.ikisi de mamayla büyüyor benimkiler. bir problem yaşamadık.sadece ek gıdalara biraz daha erken başladık.
dr a danışıp uygun mamayı verebilirsiniz.dr günlük miktar,marka konusunda yardımcı olacaktır.kabızlık gaz sorunlarında markayı değiştirecektir.


silky

benimde sutu ilk ayda kesildi, bu nedenle ben de emziremedim. ilk 4 ay sadece formul sut ile beslendi kizim. 4. ayda doktorumuzun tavsiyesi ile ogleden once meyve puresi ve aksamları muhallebi ile ek gıdaya gectik. doktorumuz sadece anne sutu alsaydı 6 aydan sonra ek gıdaya gececegimizi ama mama ile beslendigi icin 4. ayda ek gıdaya gecmenin uygun olacagini soylemisti.selencem

1. ayin sonunda mama takviyesine basladik, 3.5 ayda sut tamamen bitti ve 6. ay bitene dek sadece formul mama verdim.


guven

cevaplar için çok tesekkurler, bende burcu_ayaz gibi düşünüyordum ama emin olamadim, formül süt alıyor diye 4. ayda ek besine geçecek diye bir şart mantığıma uygun gelmemişti, onu öğrenmek istedim. Yani anne sütü kesildi diye bu kadar erken mutlaka ek mamaya başlamalımıyız diye merak etmiştim. Ortak yolları izlemiş olan annelerden bilgi almak çok değerli, herkese teşekkürler. 


silky

Daha once de belirttigim gibi bizde 4. ayda doktor onerisi ile yavas yavas ek gidaya gectik. hic blendirdan geciererek yemek yedirmedim. Kizim 14 aylık ve her seyi cok guzel yiyor. 4. aydan beri puturlu yiyeceklere alisti. su anda bizim yedigimiz her seyden rahatlkla yiyor.kem

bende oğlumu 6 ay sadece formül mamayla besledim doktorumuz bu konuda şöyle söylemişti mamayla beslenen bebeğin sindirim sistemi anne sütüyle beslenen bebeğe göre daha mı çabuk ve iyi gelişiyoda mamayla beslenince 4. ayda ek besine geçilebilir deniyo çok mantıklı geldi bana ve vermedik 6. ayda başladık ve hiç bi sorun yaşamadık herşeyi yedi pütürlü yedi bu durum ek besine geçişte yiyecekleri nasıl hazırladığımızla ilgili bebeğin hangi ayda ek gıdaalmaya başlamasıyla ilgili değil diye düşünüyorum


guven

Tekrar tesekkurler, ben sanırım Tracy Hogg da okumuştum, 4. ayda sindirim sistemi tam hazır olmayabiliyor katı gıda için ve alerji riskleri daha çok oluyor diye. Bulamaç verme taraftarı bende değilim, peki 4. aylık bebeğe ne gibi katı gıdalar ve ne kadar verdiniz?Cevaplamak için Üye ol