Bebekleriniz ilk ne zaman hasta oldu? bağışıklıklarını kuvvetlendirmek için neler yapıyorsunuz?

kunki soruyor: 10

bebeğim 10 aylık ve hastalıklardan korumak istiyorum. bunun için mümkün olduğunca az mı dışarı çıkarmalıyım? bağışıklık sistemini güçlendirmek adına neler yapabilirim? sizin deneyimlerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ipekkusgoz

Onu pamuklara sarıp sarmalayıp eve hapsetmek çocuğunuz için yapabileceğiniz en son şey olmalı.Ben bağışıklığı güçlensin diye pek bir şey yapmıyorum. Hala anne sütü vermek için tırmalıyor olmaktan başka.


kunki

sağolun, peki ilk ne zaman hastalandı?


GOGO05

hastalıkla ilk 13.ayında rota virüsüyle başladım sonra 17.ayında kriptikle tanıştık rotadan bile kötüydü 19.ayında tekrar kriptik geçirdik 20.ayında hafif boğaz enfeksiyonu geçirdi geçen ay hava değişiminden tekrar geçirdi  biz şehir dışına çok çıkıyoruz ondanmıdır nedir bilmem ama özellikle bahardan sonra çok sık rahatsızlandı ben hergün ıhlamur,tarçın,karanfil çayıyla hazırlatırım kahvaltısını hergün 2-3 köfte yediririm günde 200 ml süt içiririm 1 kupa ayran içer bal-pekmez,yumurta ,lor,ceviz,badem,buğday ruşeymini eksik etmem ama maalesef anne sütünü kestikten sonra herşeye rağmen hasta oldu bence bu çocuktan çocuğa değişiyor hasta olacağı varsa oluyor ne yediğine nede gezmene bağlı


fistikcik

Dışarı çıkarmamak yapılacak en son şeydir bu konuda :)
Emziriyorsanız başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Anne sütü en etkin bağışıklık kuvvetlendiricidir. Kızım 16 aylık, bu zamana kadar sadece bir kere hastalandı, onu da iki gün içinde atlattı. Tüm aile hastayken o bu sayede hasta olmadı.

Bir de tabii evde ve dışarıda aşırı hijyen takıntılı olmazsanız bağışıklık sistemi kuvvetlenir. "Aman yere oturma, toprağı elleme, otobüste cama dokunma" vs diyen annelerden olmayın. Bırakın dokunsun. Ne kadar farklı ortam tanırsa bağışıklık sistemi o kadar güçlü olur.


nurus


anne sütü nün üstüne yok bencede..

ama bağışıklık için onu korumak yerine tam tersi korumayı bırakın....

kızım emeklediği andan itibaren zaten hijyen kavramımız kalmadı.mecburen ama yapacak birşey yoktu çünkü artık.ne kadar , nereye kadar???yerleri ne kadar silebilirsiniz,halıları ne kadar yıkayabilirsiniz,terlik ve çoraplar peki...?hele birde emzik varsa tam evlere şenlik.emzik pat yerde anında yine ağzında.ben alana  kadar,bırakın yıkamayı ,üstüne ne bulaştı diyene kadar zaten ağızda...sokakta,avm de,misafirlikte her alanda örnekleri var..

aman terledi yelek,aman uyudu battaniye diye vıdı vıdı yapınca dahada geriye sarıyor birçok şey.inanın vücut direnci için azıcık,birazcık mikrop almalı bünye.soğuğu sıcağı bilmeli.
ipekkusgoz

Bizim 7. ay civarlarında bir kaç hafta süren bir öksürüğümüz oldu. Sonrasında 11 aylıkken 6. hastalık geçirdik.2 hafta önce de tatilden döneceğimiz gün ateşimiz çıktı biraz , bir kaç gün sonra da yine nezleden sebep öksürük. Şu anda iyiyiz.Başlarda beni de' rahat ol, asıl hasta olmazsa ileride bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar yaşar' diye telkinlerde bulunanlar olmuştu itiraf edeyim:)


aakin

benim kızım 4. ayında emmeyi reddetti.  bağışıklığını güçlendirmek için tek yaptığım şey 15 aylık olana kadar süt sağmak oldu ki ne kadar zor olduğunu yaşamayan bilemez. şu an 17 aylık. şimdiye kadar diş çıkarma sürecindeki hafif ateşlenmeler dışında hiç hasta olmadı daha da önemlisi hiç ilaç kullanmadı. parkta demirleri yalıyor siz düşünün artık:)


alpine

Bebeği 'Hastalıktan korumak' yanlış bir kavram bence. Doğrusu 'Bağışıklığını geliştirmek' olmalı.
Bağışıklığının gelişmesi için de toplum arasına girmeli, yerlerde yuvarlanmalı, ağzına birşeyler götürmeli... Tabii ki bu arada hasta olması kaçınılmaz ancak her hastalığı, bağışıklığını güçlendirmek için bir fırsat olarak görmelisiniz.
Oğlum bebekliğinden beri hasta oldu, öksürdü, ateşlendi, ishal oldu... Biz ise sadece ilaç alımını minimumda tuttuk. Ateş, ishal, öksürük, burun akıntısı... Bunların hepsi vücudun birşeylerle savaştığının belirtisidir. Bunları geçirmeye çalışırsanız, vücut savaşmayı öğrenemez.
Gerekli durumlarda ilaç elbette verilmeli. Ama biz önce vücudunun savaşmasına izin verdik. Baktık 39'lara doğru gidiyor ateşi, müdahale ettik.
'Mesela hafif burun akıntısı ve hafif öksürük iyi birşeydir.' demişti doktorumuz. Vücut basit bir şeyle savaşıyormuş ve bu basit şey vücutta iken, daha ciddi bir virüs ya da hastalığın vücuda girmesi olanaksız olurmuş.
Bebeklerimizi rahat bırakmayı ve onlara güvenmeyi bilmek gerek bence.kunki

ben de diş çıkarırken çok ağladığı için birkaç defa calpol vermiştim. şimdi siz "hiç ilaç kullanmadı". diyince üzüldüm. acaba verdiğim ağrı kesici ağrı eşiğini düşürmüş müdür?
onlara da direnç kazandığını biliyorum vücudun.


alpine

kunki, hiç ilaç vermedik demek doğru olmaz. Tabii ki bebeğin neşesini, uykusunu çok etkiliyorsa ağrısı, yani bebeği zorluyorsa bir ölçek Calpol'den birşey olmaz.
Biz hiç antibiyotik kullanmadık. Ancak birkaç kez Calpol kullandık elbette. Ya da yüksek ateş durumlarında birkaç kez ParanoxS verildi... Bunlarda sorun yok.
Benim belirtmek istediğim, her öksürük ya da azıcık ateşte doktora koşup antibiyotikler, fısfıslar kullanmak gereksiz ve bebeğe daha çok zarar veriyor...Cevaplamak için Üye ol