Hemanjiom dan nasil kurtulucaz

meleksu2011 soruyor: 6

saygilarimla meleksuyun annesi
kafam cok karisiyor ne yapicagimi bilmiyorum meleksu su an 17 aylik oldu.ileride piskolojisinin ve dudagin seklinin bozulmasindan korkuyorum. ben en iyisi napmaliyim nezaman kurtuluruz hemanjiomdan? cevap verirseniz sevinirim...
hava soguk oldugundada mor rengine dönüsüyor.
ve ben türkiye geldim antalyada yasiyorum ve orda cocuk cerrahina götürdüm onun dedigide hic birsey yapmicaz o kendilinden gecer sizinki yemeyi icmeyi engelemiyor resmini cekti dudagin, ve beyaz bir tabaka olustugun bize gösterdi, bu demekmiski kücülüp kaybolacaktir insallah öyle olur.
almanyada hastaneye götürdük ve cocuk doktoru bu bir hemanjiom dedi düsmesi bir vesileymis düsüp kanamasaymis yinede cikarmis,almanyadaki prof.dediki biz bunu hastanede tedavi edebilirim lazer,ilac vesayre.
benim kiziminda alt dudaginda resimde gözüküyor bir hemanjiom var. bebegim 10 günlüken bebek pusetinden düsmüsdü ve dudagindan iki damla kan gelmisti.ve daha sonrada yavas yavas sismeye basladi.
iyi aksamlar arkadaslar,

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Benim kızımın da saçlarının arasında kalan küçük bir hemanjiyoım var. Küçük ve görünmeyen bir yerde oludğu, herhangi bir sorun teşkil etmediği için doktor tedaviye gerek görmedi.

Doktorunuz sizi doğru bilgilendirmiş. Hemanjiyom doğuştan olur, düşmeyle bir ilgisi yoktur. (Ancak doğumdan 1 hafta-10 gün sonra görünür hale gelmeye başlar). Neden olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir, sadece bazı etnik kökene sahip bireylerde daha fazla görülmektedir. Türkiye de -maalesef- hemanjiyomun sık görüldüğü ülkeler arasındadır. Hemanjiyomların büyük çoğunluğunun bebeğe hiçbir zararı yoktur, sağlığı açısından bir risk oluşturmazlar. Yine büyük çoğunluğu 1 yaşından sonra küçülmeye başlar ve giderek kaybolur. Ancak kaybolma süresi birkaç yılı alabilmektedir.

Eğer görüntüü sizi ve bebeğinizi rahatsız ediyorsa, küçülmek yerine büyüme eğilimi gösteriyorsa, ya da bebeğinizin yeme-içmesine, konuşmasına engel oluyorsa doktorunuzla konuşup tedavi edilmesini isteyebilirsiniz. Türkiye'de propranolol kullanılarak sıkıntı yaratan hemanjiyomlar tedavi edilebilmektedir. Doktorunuza bu tedavi hakkında danışırsanız sizi yönlendirir.


meleksu2011

evet almanyadada dediler bu tedaviyi kalp hastalarina kuulanirlarmis bu ilaci ve hemanjiomlari kuruturmus.


shewall

benim kızımın da sol ayak serçe parmağında var doktor aynı şeyi bana da söyledi şuan 4.5 aylık ve başlarda kırmızıyken şimdi morarmaya başladı parmağını kaplamış durumda siziin yüzünde olması biraz dezavantaj ama korkacak bişey yok tedavisi var sonuçta bizim doktorumuz 4 yaşını geçmesi gerektiğini söyledi bazılarında 4 yaşına kadar kaybolabişliyormnuş o yüzden 


sseellii

http://www.nurturia.com.tr/questions/9e9b169f-6192-47a4-a167-9dc100feb3f7/4/hemanjiom-


başlığı incelemenizde fayda var. Benim oğlumun kaşındaki büyükçe bir hemanjiom propranolol tedavisiyle iyileşti. İlacın farkettiğimiz bir yan etkisi olmadı.


Kayla

Merbaha,benim kizimin da yanaginda var. dogumda kucuk bir leke gibidir sonra giderek buyur bordo kirmizi renk alir. Beta bloker kullaniliyor kucukken ama yan etkisi oldugundan biz kullanmadik. 5 ayri doktor gordu kullanmayin diye de teyit etti. 2-5 yasina kadar kuculerek kayboluyor dedi doktorumuz. Zaten onemli olan 5 adetten fazla olmamasi ve giderek buyumemesi. 5 yasina gelince eger gecmezse plastikci siringayla alir hemen dedi doktoru.lazer de kullaniliyormus. Tehlikesi yok, dedigim gibi buyurse ve cogalirsa karacigere bakiliyor. Buyurse derken, zaten bebek buyudukce hemanjiyom da buyur maksimum duzeye ulasir ama asiri bir buyumeyi zaten doktor anliyor. Kafanize takmayin, biz kizimla hemanjiomuna lakap bile taktik, cilek diyoruz guluyor:)


maths55

benim 45 günlük kızımın vajinasında oluştu ilk başta pişik sandık ve sonrasında hemanjiom olduğunu öğrendik dr. takip etmeliyiz şu anlık hayati bir organında olmadığı sürece herhangi bir müdahaleye gerek olmadığını söyledi karaciğer ve beyin usg tarandı vücudunun başka bir yerinde olmadığı tespit edildi 2 yaşına kadar geçebileceği söylendi ama ben çok korkuyorum :(ne yapacağımı bilmiyorum beklemek çok zorCevaplamak için Üye ol