İki soru- Bebelac mama ve diş iştahsızlığı

berenimo soruyor: 8

Merhaba,

Kızım diş çıkarmaya başladığı için (sanırım) iştahsızlaştı, ek gıdaları da biberon mamasını da çok az alıyor, bu yüzden bu ay sadece 300 gr almış..Sütüm de azaldı ne yazık ki..
SMA  biberon maması ve HIPP kaşık maması kullanıyordum. Bebelac lezzetlidir, onu dene dediler, ama Bebelac da sanki çok sağlıklı değilmiş gibi bir intiba var bende. Biraz da doktorun söylemleri etkili oldu böyle düşünmemde..

Bebelac kullanan veya bu marka hakkında bilgisi olan var mı? Biraz rahatlatılmaya ihtiyacım var sanırım :(
Bir de, bu diş iştahsızlığı ne kadar sürer ki, aylarca diş çıkaracak bildiğim kadarıyla.. aylarca yemeyecek mi böyle??

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


berenimo

Kilosu 7.625. Şimdiye kadar her ay 600-700 gr alıyordu, o yüzden 300 gr düşük geldi, ki doktor da az buldu..
Aslında hazır mama kullanmayı tercih ettiğimden değil, diğer ek gıdalardan da veriyorum ama onları da yemiyor , ya da çok az yiyor.. Sebze çorbası, meyve püresi, yoğurt ve bunların çeşitli kombinasyonlarını da deniyorum, ama çok az yiyor..
Önceden biberon mamasına hayır demezdi hiç, şimdi kaşıkla yemeğe alışmadı herhalde diyip biberon vereyim diyorum onu da almıyor..  Mama için sormam bu nedenle..


berenimo

Gerçekten, o pek keyifsiz görünmüyor, ama bütün bir günü toplasan 1-2 yemek kaşığı ek gıda ve memede ne kaldıysa onu emerek geçidiği oluyor.. memede pek birşey kaldmadığını biliyorum, yuttuğunu pek duymuyorum çünkü..

Aç olarak mutlu galiba bizim kız:(


fistikcik

6 aylık bir bebek bir iki yemek kaşığı yiyorsa çoktur bile ! Kızınız az yemiyor, size öyle geliyor. Ek gıdaya yeni başlayan bir bebek "bir-iki çay kaşığı" yer başlangıçta. Besin ihtiyacının geri kalanını da anne sütü alarak karşılar.
Sütünüz kalmamış olsa bebeğiniz keyifli olmazdı, hiçbir bebek kendini aç bırakmaz. 6. aydan sonra kilo alımı yavaşlar, her ay aynı ölçüde kilo alacak diye bir kural yok. Ayrıca genel gelişimine bakmak gerekli, boyu kaç santim uzamış, baş çevresi ne kadar artmış. Bunların geneline bakarak ancak karar verilebilir.
Mamaya ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Naçizane önerim anne sütüne ağırlık vermeniz yönünde. Ek gıdayı 1 yaşına kadar sadece tatlara alışması için verdiğinizi ve ana besinin anne sütü olarak kaldığını göz önüne alın ve bebeğiniz ne zaman isterse emzirin.
Sevgiler


zeynep_su

kızımın reflüsü olduğu dönemde benim doktorum da bana aptamil, hipp, humana önermişti. ama kızım bebelac sevmişti ve onu kullandığımı söyledim. dr bayağı bozuldu, adidir piyasada ucuzdur falan dedi. tam ciddiye alacaktım ki içeriye bir reprezant girdi ve dr pazarlığa başladı. yok şu hediyeyi getirirsen öneririm gibi. ben d bozuldum artık o dr ye gitmiyorum. artık ek gıdaya geçtik mama da vermiyorum.ema

Doktorların marka önerilerini pek dikkate almayın bence.Hem kendi hazırladığınız gıdalardan 2 kaşık yesin bebelac vs..hiç yemesin benim tercihim bu.


zeynep_su

benim tercihim de öyleydi aslında ama ilk aydan itibaren reflü başlayınca ve tüm emdiği sütü 2 metre öteleyerek kusmaya başlayınca reflü maması şart olmuştu. şimdi ek gıdalara geçince mamayı kestik.


berenimo

Çok teşekkürler cevaplar için.
3 gün sonra işe döneceğim için emzirme işi biraz sekteye uğrayacak ne yazık ki, o yüzden ister istemez ek gıdaya ağırlık verdim. Sağdığım sütleri ( inşallah bol bol olsun da) bırakacağım ya mamasına katacaklar ya da biberonla verecekler.
6. ayı doldurunca alabileceği gıdalar da çeşitlendi, hazır mama yerine kendi hazırladıklarımdan sevdiği tatları ortaya çıkartmaya bakacağım. zeynep_su, gerçekten ürkütücü birşey doktorla yaşadğın.. doktordur ne dese doğrudur deyip dinliyoruz, çok da dinlememek lazım demek ki bu konularda..


zeynep_su

dr den çok anneme güveniyorum artık. başlarda (okuduğum kitaplardan olsa gerek) çok bilmişlik taslamıştım kadıncağıza. artık ona bırakıyorum birçok şeyi ve daha memnunum. bu arada ben 3 aylıkken başladım işe. özlem dışında çok sıkıntı olmuyor. 10 cc de olsa sütünü sağarsan yetiyor. bol sütler inşallah...


Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Doğum öncesi süt arttırıcı 2

Mama yememe 1

mayada 3A6Y
Son: emineaslihan,

Devlet ilkokulu 0

Uykuya dalma problemi 11