Boşanma ??

optimum soruyor: 3

Merhaba,

Eşimle geçinemiyoruz, 1 senedir ha boşandık ha boşanacağız derken çocuk büyüsün diye erteliyoruz. Bugün 13 aylık kızım eşimin bana bağırmasına şahit oldu ve eşimi defalarca uyarmama odalara kaçmama rağmen öfke kontrolü sorunu olmasından dolayı süreki kızım yanımdayken tartışmaya devam ediyor. Tartışsa gene iyi, resmen avaz avaz bağırıyor bana. Kızım ağlamaya başladı resmen anladı olan biteni. Çok üzgünüm.

Size sorum şudur , boşanmış anne varsa aranızda, avukat varsa, pedagag varsa görüşlerinizi yazmanızı rica ediyorum.  Hangi aşamada boşanırsam çocuğum daha az etkilenir ? Ufakken hatırlamayacağı için daha mı iyi yoksa biraz büyüyünce açıklama yapınca mı daha iyi ? O kadar kötü ki zoraki bir evlilik ..Sürekli tartışma, kibritin çöpü armutun sapı herşeyden herşeyden kavga ...

Nafaka olayı nasıl olur ? Babanın maaşının ne kadarı verilir bebeğe ? Ayrıca hakim görüşme günlerini nasıl ayarlar ? Bunları 2 ya da 3 yaşına gelmiş bir çocuk için cevaplarsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


GulcanDeniz

Optimum, öyle bir aralık vermemişti.

Kendi durumumla ilgili sormuştum, küçük olduğu için ertelemem gerekir mi diye...

Küçük olmasının daha iyi oduğunu, böylece alışageldiği düzende yaşamış olacağını söylemişti.


ozge_oyku

Merhaba,
Çocuklarla çalışan bir psikoloğum, boşanmış bir ebeveyn değilim ama bir anneyim ve bir çok boşanmış ebeveynli danışanım var, çocuğunu tek başına büyüten danışanlarım var.
Yazılanlarda, aktarılan tecrübelerde o kadar doğru ve güzel noktalar var ki;

-Anne-babası boşandı diye babasını tam olarak tanıyamamış olmanın verdiği ızdırap, anneyi suçlamak,
-Anne- babasının huzursuz ortamından bıkıp boşansınlar diye dua eden çocuklar, ikisine de sürekli öfke duyarak geçen bir ömür,
-Annesinin şiddet gördüğüne şahit olmak, hatta bir süre sonra bu şiddete maruz kalmak,
-Anne-babasının boşanmasından kendini sorumlu tutmak, bunu vicdan azabı haline getirmek ve bütün ömrüne bunu yaymak
-Anne-babası onun için evli kalıyor diye yine kendini sorumlu tutmak, bunu vicdan azabı yapmak ve yine bunu ömrüne yaymak,
 -Berbat bir babayken, çocuğuyla ilgilenmezken, anneden boşanan, çok kısa zamanda başkasıyla tekrar evlenen hatta tekrar baba olan ve sonradan dünyaya gelen çocuğuna müthiş babalık yapan  örnekler verebilirim. Bu da yalnızca bir örnek.

Bu örnekler her durumda değişir, uzar gider.
Yaşadıklarınıza ya da yaşayacaklarınıza benzeyebilir, ama her zaman kendine has durumlar barındırır. Bu durumda önemli olan sizin takınacağınız tutarlı tavır ve çocuğunuza karşı duruşunuz.
Şu an küçük olması evet, adaptasyon sorununu aza indirger, ama problemli bir babası olduğu gerçeğini değiştirmez. Evdeki huzursuz ortamdan boşanarak uzak kalmaya çalışabilirsiniz, ancak boşandıktan sonra çıkabilecek huzursuzluklara da hazırlıklı olmalısınız. Babanın çocuğunu görmesiyle ilgili kurallar, yasalar ve çocuğunuzla ilgili babasının talepleri ve maddi manevi sunabilecekleriyle ilgili anlaşmaya boşanmadan varmaya çalışın. Çünkü bir çocuğunuz varsa, çocuğunuzun iyiliği için, boşansanız da babasıyla belli bir münasebet içinde olmak zorundasınız.
En önemli noktalardan biri, Gülcan'ın başarabildiği, ayrılsanız da ortak vakitler geçirebilmek, ayrı ayrı çocuğunuzla sağlıklı ilişki kurabilmektir. Ayrılığınızın çocuğunuzla ilgili değil, karı-koca olarak sizinle ilgili olduğunu, sizlerin ayrı olarak daha mutlu olduğunuzu, ama onu çok sevdiğinizi çocuğunuza anlatabilmek zorundasınız.
Bunun yanında, boşanma süreci her halükarda problemler içerdiğinden, kendi ruh sağlığınızı hem kendiniz, hem çocuğunuz için ihmal etmemeli ve gerektiğinde destek almaktan çekinmemelisiniz.
Sevgiler


batucum

optimum 4 ay önce bu başlığı açmış 2 hafta önce de başka bir başlık açmışsınız. ben okuduklarımın ışığında kendisi de hamileyken ayrılmış bir anne olarak şunu diyebilirim. çocukla bazı sorunlar yaşayacaksınız. bunu kabul etmek gerekli. ama kavga olan bir evde de bazı sorunlar yaşanacaktır. eğer ayrılırsanız sonrasında çocuğunuzu babasına karşı doldurmaz ve onu düzenli olarak görmesini sağlarsanız bu sorunlar en aza iner. benim maddi kaybım vardı aldığım bir nafaka yok. evi geçindiren benim. tek istediğim gelip oğlunu görmesi. zaman zaman gelip görüyor. ama asla benim istediğim sıklıkta veya mahkemenin belirlediği günlerde değil. inşallah bunun sıklığı daha azalmaz hatta çocuk büyüdükçe artar. bence babası ile ilişkilerinin gelişmesi için ayrılırsanız eşinize ne kadar kızgın olursanız olun bunu çocuğa yansıtmamaya çalışın ve eşinizin tabii size önceden haber vererek çocukla zaman geçirmesine izin verin. tabii sizinle barışmak için çocuğu kullanabilir. sizi görmek için çocuğu daha sık görmek isteyebilir. veya size öfkesinden ötüürü uzun süre çocuğu da görmek istemeyebilir. bunun çok basit bir yolu yok. önemli olan çocuk için bu işi anlaşarak en az hasarla bitirebilmek.
Cevaplamak için Üye ol