3 yaş sendromu nasıl atlatılır

elifefe soruyor: 6

merhaba
3 yaşındaki oğlumda oluşan sendromu nasıl atlatacağımız konusunda aynı sorunla karşılaşan annelerin tavsiyelerini bekliyorum.saldırganlık ,sinirlenme,herşeyi ben bilirim tavırları,yemek yemeyi reddetme,isteklerini bağırarak yaptırmaya çalışmak vs vs.. buda bir süreç geçeceğini biliyorum ama kafasına taktığı bişeyden vazgeçirme konusunda çok zorlanıyor ve sonunda istediği şeyi yapmak zorunda kalıyoruz.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


selinveyavrusu

agrasiflik genel ortamda varsa o tavırları öğrenmiş olabılır.daha cook taklıtçi oldukları bir dönem çünkü..konuşulanı anlıcak yaşta.sakin bir şekilde konusmayı denedınız mı?  yemek yemezse ne olur sebep sonuç anlatılarak yaklaşmak lazım.ve o bagırdıgında bagırmamak...  birde bu mevsim geçişlerinde oluyor bunlar..yagız bıle hırçınlaştı dışarı cıkmak ve eve girmemek istıyor.sabır cekiyorum bol bol :) işimiz zor.. cocuk psktr.yardım alabılrsınız..kolay gelsın..


Fundaaa

3 yaşındaki çocuk artık çevresinde kendisinden bağımsız bir dünyanın varlığını ve kendisinin o dünya içinde bir birey olduğunu kabul etmiştir. Bu evrede çocuk kendine özel ayrı bir benlik ve cinsiyet duygusu geliştirmeye başlar 3 yaş dönemine kadar genellikle daha sakin, uyumlu olan çocuklar bu dönemde sık sık anne – baba ile inatlaşmaya başlar ve sonunda da öfke krizleri yaşayabilirler. Bunun nedeni anne – babayı sinirlendirmek, yaramazlık yapmak değildir, sadece istekleri engellendiğinde tepkilerini gösterebilmek için başka yolları olmadığı içindir. Bu yaş döneminde çocuklar henüz öfkelerini kontrol etme ve yönlendirme becerisine sahip değildirler.
Anne – babalara öneriler
Çocuğunuzu ciddiye alın. Küçük çocukların inatçı davranışları ya da öfkeleri bazen yetişkinlere eğlenceli gelebilir. Ama onun için o an yaşanılan duyguların çok yoğun ve önemli olduğunu unutmayın.
İnatlaşmaları ile sizi ne kadar bıktırırsa bıktırsın sevginizi geri çekerek onu cezalandırmayın “Böyle davranırsan artık seni sevmeyeceğim”.
İnatçılık bir kişilik özelliği de olabilir, kendinizin nasıl bir model olduğunuza dikkat edin. Eğer siz her zaman benim dediğim olacak diyen bir ebeveynseniz çocuğunuz bu özelliğini sizden almış olabilir.
Esneklik sağlayabileceğiniz durumlarda krizler ortaya çıkmadan alternatifleri değerlendirin. Böylece çocuğunuz sadece inat ettiği için bir hak elde ettiğini düşünmeyecektir.
Küçük yaş döneminde inat ile baş etmenin en etkin yolu genellikle ilgiyi başka yöne çekmektir. Bu anne – babanın yaratıcı çözümler bulması anlamına gelebilir.
Esnek olmak ya da sakin olmak gerekli olduğu kadar sınırlar ve kurallar belirlemek de gereklidir. Çocuklar sürekli özgür olmak isterler ancak bu onlar için her zaman en iyi olan değildir. Tam aksine çocuklar belli kural ve sınırlara ihtiyaç duyarlar, böylece kendilerini güvende hissederler. Kişiliğinin ve güven duygusunun gelişmesi için çocuğun sınırlara ihtiyacı vardır. Her istediğini yapabileceğini düşünmek ileriki yıllarda büyük hayal kırıklığı ve yetersizlik duygusu yaşamasına neden olacaktır.
Kurallar ve sınırlar kısa, net bir şekilde açıklanmalı ve tutarlı bir şekilde uygulanmalıdır.
Değişimleri ya da yeni durumları önceden haber verin. Böylece ona uyum sağlaması için zaman tanımış olursunuz.
İnatlaşmaların güç savaşına dönmesine izin vermeyin. Kazanan ve kaybeden durumu yaratmak krizlerin artmasına neden olabilir. Eğer çocuk inatçılığı karşısında anne babayı pes ettirebildiğini gözlemlerse bu davranışın tekrarlama olasılığı artar. Böylece çocuk sürekli olarak anne – babanın koyduğu sınırları test etmeye, zorlamaya ve yıkmaya çalışmaya başlar. Aksi bir durumda eğer anne – baba genellikle uyguladıkları baskı ile çocuğun isteklerinden vazgeçtirir ise o zamanda çocuğun bağımsız bir birey olması zorlaşabilir.
Bazı durumlarda müdahale etmek yerine görmezden gelmek daha yararlı olabilir. Genellikle çocuklar olumsuz da olsa anne babanın ilgisini çekmek isterler, eğer inatlaşma giderek uzuyor ve uzlaşma sağlanamıyorsa ilginizi başka bir yere vermek sizi rahatlatabilir. Ancak çocuğunuzun size ihtiyaç duyduğu anda teselli etmek için yanında olacağınızı bilmesi önemli.
Anne – babalar sakin ve tutarlı davranıp, çatışmaları çözümleyecek şekilde davranabilirse, çocukla güç savaşına girmeden, kendi kızgınlıklarının farkına varıp, duygularını uygun şekilde ifade edebilirlerse inatçı çocukla baş etmeleri kolaylaşacaktır. Krizler sırasında soğukkanlı davranmak zor olabilir, ama en azından daha sonra üzerinde düşünüp farklı çözüm yolları bulunabilirse çatışmalar azalacaktır. İnatçılık bir kişilik özelliği olsa da altında yatan duyguyu ve ihtiyacı anlamaya çalışmak çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirmek için yardımcı olabilir.oglum ve benden sevgilerr..


neslihansedanur

fundaa ya katılıyorum. biz 2 yaş sendromunu çok zor atlattık şimdi bide 3 mü çıktı ... sinir krizi ve ağlamaya başlayınca dikkatini çekecek başka şeyler buluyoruz şarkı dans eğlence müzik oyuncak , aaa kapı mı çaldı vs.  yemek yemeyince uyduruk masallar anlatarak havadan sudan :)))  yemeğini bitirmezse  hikayenin devamını dinlemesi  için yemeğin bitmesi gerektiğini söylüyoruz.


neslihansedanur

fundaa ya katılıyorum. biz 2 yaş sendromunu çok zor atlattık şimdi bide 3 mü çıktı ... sinir krizi ve ağlamaya başlayınca dikkatini çekecek başka şeyler buluyoruz şarkı dans eğlence müzik oyuncak , aaa kapı mı çaldı vs.  yemek yemeyince uyduruk masallar anlatarak havadan sudan :)))  yemeğini bitirmezse  hikayenin devamını dinlemesi  için yemeğin bitmesi gerektiğini söylüyoruz.


eberguc

oğlum neredeyse 4 olacakve 5 aylık da bir kızım var. 2 yaşından beri 2 yaş sendromu ile nasıl başedeceğim diye bir sürü kitap okudum. internette araştırdım. ama uygulamada gerçekten zorlanıyorum. Ardı ardına inatlaşma ve istek bombardımanına tutuluyorum.Birkaç tanesini sektirip atlatsam bile sonunda patlıyorum.Nasıl sabırlı olabiliyorsunuz? Bu kadar sabırlı ve anlayışlı olmanın yolu nedir?


seres_esra

bu ne ya her yaşın sendromu mu var yandık desenizeCevaplamak için Üye ol