El emmesine karşı emzik kullanmalı mıyım?

pinsem soruyor: 10

4 Aylık kızım sürekli elini emiyor. Özellikle sıkıldığında, oyalanacak bir şey bulamadığında baş parmak hemen ağıza gidiyor. Emzik kullanmayacağım diye cok onceden karar vermiştim ama hijyen acısından emzik daha mı iyi olur diye düşünmeye başladım. Çünkü bir yere gittiğimizde insanlar eline dokunuyor, elini öpüyor, tatlı dille uyarsam da cogu kez is isten gecmis oluyor. Ornegin su an nezle ve tahminimce bu sekilde kaptı. Ancak emzik de damak yapısını bozuyormuş ayrıca bıraktırılması da ayrı bir dertmis. O nedenle ne yapsam bilemedim. Siz ne tavsiye edersiniz, emziğe başlamalimiyiz be emzik kullanacaksak diş, damak yapısına zarar vermemek ve memeden de soğutmamak icin nasıl bir emzik (damakli, damaksiz, silikon, kaucuk) kullanmalıyız?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


nilinmasali

bu aylarda kendilerini güvende hissetmek adına yaptıkları bir davranış,kızım emzik almadı,bir dönem parmagını emdi,hiç üstüne düşmedik zamanla bıraktı,hatta bileğine kadar ağzına sokar sonrada kendini kustururdu:) bi okuyun isterseniz http://www.bebek.com/bebek_buyuyor/bebekler_parmak_emmeyi_severler


ipekkusgoz

Ben de bir ara , o kadar küçükken, parmağını elini emeceğine emzik emsin diye düşünmüştüm ama almadı emziği. Parmağını emerse emdiği parmağı ince kalır diye bir şey duymuştum o yüzden endişe etmiştim.Ama ne emzik aldı ne elini emmesi çok uzun sürdü. Gerek yokmuş yani, kendi akışına bırakın bence.nilsafak'ın dediği gibi doğal bir süreç.Ama elini öpmelerine bir çare bulmanız gerekiyor sanki:)


Ezgi_MertBora

Tam zamanı:) oglum 3 ay elını agzından cıkarmadı basparagını emdı sonra bırden bıraktı. Gecıcı bır donem ayrıca benım yegenım emzık de emıyordu ama emzıgı cıkarıp parmagını emıyordu bır donem:)


neretva

Emzik çok temiz birşey değil ki. Onu da çıkarıyorlar, bir yerlere sürünüyor, kabı, bağcığı olsa bile daha büyük dert. Benim oğlum 1-4.5 ay arası emzik emdi. Ama emzik de olsa hep elini tercih ederdi. Tam tersi kendisini bu yöntemle sakinleştirmeyi öğrenmiş olması iyi birşey. Yanınızda ıslak mendil taşıyın, çok pis yerlerde silersiniz. Aslında biraz mikrop almaları da iyi. Çevrenizdekilere de doktor kimse elini öpmesin diye uyardı dersiniz.


pinsem

Evet uyarıyorum uygun sekilde ama önüne yine de geçemiyorsunuz. Ama dedikleriniz de doğru daha da hareketlenince dusen emziği kendi alıp ağzına koyacak. Ayrıca emziğe alıştırıp sonra yine el emerse bir de emzik sorunu ile uğraşmak zorunda kalacağız. Kendi kendine ileride bıraktığına dair tecrübeleriniz de icimi rahatlatti. Cok teşekkür ederim.



merch2010

benim kızıımda iki ay kadar yani sanırım 3.ve 4.aylarda hep elini emdi,oysa biz emzik kullanıyoruz ve çok seviyor hatta ama o aylarda elini agzına sokmak daha hoşuna gidiyordu, beş parmak bileğe kadar agzındaydı ama gecici bir dönem, bende çok araştırdım gecici demişti herkes gerçekten besinci ayda filan kendi kendine gecti.


fistikcik

Parmağını emmesi çok daha iyidir. Hatta parmağını emmeye başlaması bebek için bir gelişim aşamasıdır, isterseniz araştırın (bebeklik dönemindekinden bahsediyorum tabii ki. Büyük çocukların parmak emmesi farklıdır, bebeklik emmesiyle hiçbir ilgisi yoktur). Bu gelişim aşamasına engel olmayın.


gokalpileseyrialem

Merhabalar;
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimle yazdığım bir blogum var. Parmak ve emzik emme ile ilgili edindiğim tecrübelerimi de yazmıştım.Umarum faydası olur. sevgiler
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklerin-parmak-emme-ve-emzik.html



versus

Bu doğal bir gelişim süreci, esas emzik emeceğine parmağını emsin diye düşünürdüm ben de. Hatta bir ara uyurken parmağını eme eme uyurdu. Gayet de başarılı ve sakinleştirici bir yöntemdi. Bir kaç aya kalmaz bırakır merak etmeyin.


pinsem

Nilsafak ve gokalpileseyrialem tavsiye ettiginiz siteleri okudum cok yararlı oldu teşekkürler. Gokalpileseyrialem blogun cok güzel olmuş ellerine saglik ben de Doğa doğduğundan beri bir blog oluşturayım istiyorum kızıma ama daha icraate geçmeye fırsatım olmadı. Deneyimleri, bilgileri ile bana yardımcı olan herkese cok teşekkür ederim. Gercekten icimi rahatlatınız, emzik vermek hiç istemiyordum ama inadım uğruna yanlış mı yapıyorum diye de düşünüyordum sayenizde doğru yolda olduğumdan emin oldum. Emzik faslını kapatıyoruz o zaman, tekrar coook teşekkürler :)))



Cevaplamak için Üye ol