bebeğim 4 aylık, ek besinler

selingunay soruyor: 10

artık sütüm yeterli gelmiyor,ek besinlere başlamalımıyım?
mesela yoğurt,elma rendesi falan olabilir mi acaba???

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


fulyaderin

sütünün yeterli gelmediğine nasıl karar verdin?? sadece kilosu belirliyor çünkü bunu.benim kızım 6 aylık oldu,2 gündür meyva püresine başladık,doktorumuz 1tatlı kaşığı ile başlayalım,1 haftanın sonunda orta boy bir şeftaliyi bitirecek duruma gelsin dedi,hergün miktarı biraz arttırarak yani,aklında bulunsun eğer başlayacaksanız :)


selingunay

çünkü emzirdikten sonra ağlıyor..huzursuz oluyor biraz..bende ne kadar süt çıktığını pompa ıle  denedim 30 ml faln süt çıktı..bu da tabiki bebeğe yeterli değil bu yüzden mamaya başladm anne devam sütü veriyorum ama mamayıda çok vermek ıstemedıgım için ek besine geçmek istiyorum.. bu arada teşekkür ederim ;)


Aysegul_

emdikten sonra ağlaması huzursuzluğu yetmediğini göstermez bence bir de sütü olsa bile pompayla sağamayanlar var hatta burada da konuşulmuştu pompanın çektiğiyle çocuğun çektiği farklı oluyor. Sütün yettiğinin tek göstergesi fulyab'ın da dediği gibi kilo alımı ilk 3 ay ayda 600 mg ve üzeri veya günde 20 mg ve üzeri alımı sütün yeterli olduğunu gösterir. 3 aydan sonra bu artış ayda 500 mg veya günde 17-18 mg.a düşüyor. Dr.unla görüştün mü o ne diyor bu konuda?


alpine

selingunay merhaba,

benim bebeğim de 1 hafta sonra 4 aylık olacak. öncelikle bebeğin emdikten sonra ağlıyor olması sütünün yetmediğini göstermez. bu dönemde büyüme atağı geçiriyor olabilir. benim bebeğim de 1-2 dakika emiyor, sonra memeyle kavga etmeye başlıyor. diğer memeyi veriyorum, onda da aynısını tekrarlıyor. değiştire değiştire, zorla emziyorum 20 dk. ağlaması kriter değil yani. gece uykuları nasıl? 4-5 saat kesintisiz uyuyabiliyorsa aç değildir mesela... ayrıca senin sağdığın sütle bebeğin çektiği süt arasında çok farklar olabilir. ben de sütümü sağıp miktarına bakarak sütümün yetersiz olduğunu düşünmüştüm, hatta burada da konuştuk ama ilgisi yok. eğer düzenli sağmıyorsan, bir defa sağmada 30 cc bile çok iyi bence. ben sağmaya ilk başladığım zamanlarda iki göğüsten 7 cc çıktığını biliyorum :) işe başladıktan sonra daha düzenli sağmaya başladım. şimdi bir seferde 40-50 cc sağabiliyorum ama buna da şükür diyorum. eve 150-200 cc civarı süt götürünce bebeğimin bir iki öğününü kurtarmış oluyorum en azından.

senin yaşadıklarının aynılarını yaşadım ve ben de sütümün yetmediğini düşünüp mamaya başlamıştım. sana tavsiyem öncelikle bebeğinin aylık kilo alımına bak. ancak öyle anlayabilirsin sütünün yeterli olup olmadığını. eğer çalışmıyorsan, sağmakla falan da uğraşma hiç. çok moral bozucu oluyor. 1-2 hafta kilo alımını takip et, ona göre kararını ver. boşuna mama yüklemiş olma bebeğine.

son olarak şunu da belirteyim, bebeğim ben işteyken 1 öğün mama almak zorunda kalıyor sağdığım yetersiz olduğundan. doktoruma sordum bu durumu, mama yerine yoğurt vb. ek  gıda verebilir miyiz diye. doktor en azından 5 aylık olmasından yana. katı ek gıdalar yerine biberon mamaları daha uygunmuş erken dönemde.

ne kadar emzirirsen sütün de o kadar çoğalır. mamayla 1,5 kilo alacağına senin sütünle 500 gr alması çok daha faydalı. keşke ben de mecbur olmasam da hiç mama vermesem...


fulyaderin

ayrıca şu var,çok kritik bir dönem diye biliyorum 4. ay,ek gıdaya başlarsan,seni emmeyi bırakabilir,Dünya sağlık örgütü 6 aydan önce başlamayı önermiyor,tabii eğer bebeğin kilo alımı 500-600 gr az ise doktorun zaten başlatır,kendi kendine karar verme.ben kızım 4 aylık olduğunda aşı için sağlık ocağına gittiğimizde ordaki hemşire,yavaş yavaş yemek sularından tattır demişti,ağzım açık kaldı,yemek suları! tuzlu,salçalı,baharatlı şeyler,doktorumuzda ilk bir hafta meyva sonra yoğurt sonra sebze püreleri dedi,böbreklerini yormadan geçeceğiz dedi.aklında olsunzeynepanne

bence de doktora sormadan ve kilo alımını değerlendirmeden ek gıdalara başlama.
ağlaması doymadığını göstermez.
gazı olabilir, sıcaklar rahatsız ediyor olabilir, büyüme atağı olabilir,  emzirdikten sonra 30cc süt çıkıyorsa süper ötesidir ayrıca.


nilufderin

Bence de sütünüzün yetmediğine çok erken karar verip mamaya başlamışsınız, Fulyab çok haklı, mamanın üstüne bir de ek gıda verirseniz hiç emmez bence sonra. 4.ayda ben sadece elimle çok az tattırdım meyvelerden ve yoğurttan. Şimdi 5 aylık oldu ve yoğurt ve şeftali püresi veriyorum az az. Haftaya elma, sonra sebze çorbası. Bu geçiş çok önemli. Bir de idrar tahlili baktırın belki ağlamaları, huzursuzluğu ondandır, bizim başımıza gelmişti.


adilcan

benim doktorum 4 ay bitince meyve suyunu sık yavaş yavaş tatsın dedi. ayrıca buna alışınca yoğurt ve sonra da sebze çorbası.. hepsinin arasında 5 gün falan oluyor. azar azar başladık. beni de emiyor ben evde yokken işteyken önce 3-5 kaşık yoğurt yiyor mesela sonra sağdığım sütü veriyor bakıcı. beni emmeken vazgeçmedi ama yeni tatları da tadıyor.geceleri sütün yetmediğinden 1 kez hazır mama aptamil alıyor. gece veriyorum çünkü mamanın tadını sevmiyor uyku sersemi yiyiyor ancak :) ben de o doyunca sütümü sağıyorum i gündüz bakıcı versin. bence ek gida ile emmekten vazgeçmiyor bebişkolar. onlar için emmek 1 numara  :)
asla moral bozmayın süt konusunda moral çok önemliiiii
sevgilerselingunay

öncelikle böyle duyarlı anneler olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorummm,
bende zaten mama vermek istemediğim için ek besinemi geçsem diye sordum,yani mamalar doğal olmadığı için hiç olmazsa elma ya da yoğurt doğal olduğu için başlasam mı dedim!
ama hepinizinde söylediği gibi erken herhalde.
bende öğretmenim hala izindeyim daha çalışmaya başlamadım ama eylülde başlayacağım..
o zamanda zaten ben olmadığım için mecbur mama yicek:(
annelik psikolojisimi bilmiyorum ama hep sütüm yetersiz gibi düşünüyorumm..
anne olmak ne kadar zormuş,bildiğin doğruları bile insan sürekli sorgulayıp duruyo...


zeynepanne

sevgili selin
öncelikle ne kadar şanslısın, bebeğin 7-8 aylık olana kadar yanındasın. ben iki kızımı da 3 aylık bıraktım döndüm işe.
birincisi sütün yetersiz değil, bu endişeleri bir kenara bırak.
ikincisi zaten altıncı aydan sonra ek gıdalarla tanışmaya başlayacaksınız. beslenmenizde, yavaş yavaş ek gıdaların payı artacak.
ayrıca benim kızım 10,5 aylık, ben hala emziriyorum şükürler olsun. işyerinde sütümü düzenli olarak sağarak, devam etmesini sağladım.
sen de aynısını yapabilirsin, okulda sağarsın sütünü. neden mecbur olsun mama yemeye. ayrıca mama yerse de yemiş olur, afiyet olsun. dünyanın sonu değil ya, sen elinden geleni yaparsın. olursa ne ala, şükür bu zamana kadar anne sütü verebildin. hala da veriyorsun, ne mutlu...Cevaplamak için Üye ol