ÇOCUKLARINIZIN ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ

Fundaaa soruyor: 4

Gelin tartışalım...ÇOCUKLARINIZIN ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRMESİ İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ ??? Acaba doğru bilipte yaptığımız yanlışlar var mı???

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


EsraEA

Dinliyorum. Birşey söylediğinde onların göz hizasına inip, dinliyorum. Ne anlatırlarsa, anlatsınlar, sıkılmadan, sonuna kadar...


SelmaOnurEmre

Asla sen yapamazsın, beceremezsin demiyorum. Mesela birkaç ay önce büyük çocukların kaydığı dönen büyük kaydıraktan kaymak istedi. Yaparsın oğlum korkma git kay deyince cesaretlendi ve kaydı. Sonrasındaki mutluluğunu görmeliydiniz. Ama bakıyorum parktaki anneler sen daha küçüksün yapamazsın falan diyorlar. Kayarken biraz hızını kesip güvenliğini sağladım oldu bitti. Evde de benim yaptığım işleri yapmak istediğinde yine kendisine zarar vermeyecek şekilde yapmasına izin veriyorum. Bıçakla birşey doğramak istediğinde bu senin için tehlikeli bununla yapabilirsin deyip plastik bıçak ve keseceği yumuşak birşey veriyorumeline mesela. Benim ablam çok endişeli bir tip sürekli çocukları sen yapamazsınla büyüttü şimdi lisedeki bile inanılmaz korkak bir tip oldu. Hiç arkadaşı yok. Çünkü kendine güveni yok. Üstelik de çok yakışıklı, derslerinde çok başarılı bir çocuk. Ama asosyal oldu. Bugün verdiğimiz eğitimin ileride meyvelerini toplayacağız inşallah. Özellikle de en önemli dönem 3-6 yaş arası. Bu dönemde yaşadıkları kesinlikle kalıcı oluyor ve 7sinde neyse 70inde de o oluyor.


Fundaaa

ESRAA kesinlikle dinlemek çok önemli;bende dinliyorum,hep dinliyorum :) :) ulkeryildizi  evet cesaretlendirmek çok önemli,çocuğu yapamazsın diye kısıtlamamak çok önemli.Ablanın oğlu için üzüldüm :(   Bende sizin yaptıklarınızın yanısıra ör: yolda yürürken birşeye takıldı,hadi yürü acelemiz var filan demiyorum;inceliyor inceliyor sonra geliyor,orda ne vardı ne dikkatini çekti gibi sorular soruyorum.Çok enteresan bir cevap veriyor tabiki;bende aaa ne güzel keşfatmissin gibi cümleler kuruyorum,bayılıyor :) :)Ayrıca fikirlerine saygı duyuyorum,kıyafetlerini kendisi seçiyo,birşeyleri yapamadığında cesaretlendiriyorum vs vs...ACABA BAŞKA NELER YAPABİLİRİZ??


polen

her konuşmasını dinliyor,her sorusuna mutlaka cevap veriyorum.konuşması içinher zaman cesaretlendiriyorum.evdeki birçok konuda fikrini soruyorum,fikirlerine değer veriyorum.dur yapma,etme,koşma kelimelerini fazla kullanmamaya çalışıyorum.kesinlikle sus demiyorum.sadece kardeşi uyurken sessiz olmanın gerekliliğini anlattım,şimdi kendi dikkat ediyor.kendi kıyafetlerini kendi seçiyor,pazara,markete,alışverişe onu da götürüyorum,beraber sebze-meyve alıyoruz,kıyafet seçerken bana yardım ediyor.Cevaplamak için Üye ol