ACİL!!!!!!!! bebeğimin gelişiminde sorun mu var? cok hareketli değil, bu bir problem mi?

kuzununannesi soruyor: 2

bebegimiin gelişiminde sorun oldugunu dusunenler var , hareketsiz bulanlar var, bugün bana gelen bu yorumlar bi hayli kafama takıldı ve su an cok sıkıntı içerisindeyim..

şu anda bebegimin 7 ayını doldurmasına 2 gun var ve hala atılma gibi bişey yapmıyor.. gerci canı ısteyince gayet guzel atılıyor, karsısındaki  kişiye baglı gibi geldi bana o yuzden su ana kadar cok uzerinde durmamıstım..

tanımadıgı kişilerin bulundugu ortamlarda baslarda cok sessiz, acılması 1 saati felan alıyor.. acılınca gayet neşeli cıglıklar atan, cırpınan bir cocuk..

dun aksam dayım (ki dayımı ilk defa gördü) tesbihini salladı gulsun diye, tepkisiz tepkisiz izledi onu.. bana tanımadıgı için oyle tepkisiz baktı gibi geldi.. ama o hareketsiz bulmus, baska cocuklar tepki veriyormus oyle yaptgında..

hala oturmuyor, destekle oturtuyoruz ama yalnız oturamıyor

ya kafam cok karısık

ben mi hayıflanıyorum yoksa gercekten gelişiminde bi gerilik mi var:((((((((((((((

bugun babam da gelişiminde sorun olabilecegi,ni soyleyince cok moralim bozuldu:(((((((

hla atılmamasını örnek verdi bunun içinde....

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Aysegul_

Desteksiz oturmayla ilgili olarak: Bildiğim kadarıyla bebeklerin %50si 7 ayı doldurduğunda, %40ı 8 ayı doldurduğunda, geri kalan %10u da 7 aydan önce veya 8 aydan sonra desteksiz oturuyor. 9 ay bittiği halde hala desteksiz oturmuyorsa o zaman araştırılması gerekiyor. sizin daha 2 ayınız var yani:) bizimki yabancıların olduğu ortamda önce hepsini tek tek süzer sırayla, hepsinin yüzlerini inceler tepkisiz bir şekilde, döner döner tekrar izler, alıştıktan sonra normal hal hareketlerine geri döner. atılma işini hani kucağa gelmek için kollarını uzatmayı diyorsun dimi. bizimki daha bu bayramda yaptı ilk kez. 9.5 aylık kendisi:) o da sanırım çok kalabalıktan çok bunaldı sürekli beni istedi, o yüzden her ellerimi uzatışımda resmen zıpladı kucağıma. daha önce hiç yapmazdı.
ben de bayram boyu herkesin ay bunu çok alıştırmışsın kendine, çok yabancılıyor, çok anneci olmuş demelerine sinir oldum. yaşadığım şehirde hiçbir akrabam vs yok, sürekli beraberiz bebekle, bırakacak kimsem yok, kendime nasıl alıştırmamalıydım acaba çok merak ettim. zaten bayramda 2 günde 500 kişi görmüştür bebek, birden sürekli kucaktan kucağa olunca herkese ağlaması, sürekli beni istemesi normal geldi bana. yani demem o ki başkalarının dediklerine aldırma. gelişimi normal görünüyor bence. zaten kontrolde dr terslik farketse üstünde durur veya sorardı.


selencem

Aysegul, ayni sorunu ben de yasadim. Elestiriler... Hic mi kimseyi gormeden buyuyor bu bebek-miş! Yahu sevgili akrabalarim, hepimiz ayni sehirde oturuyoruz. Kalkin da gelin, bi arayip sorun di mi o zaman? Sadece beni, babasini, bakicisini, halalarini, babanesi ve dedesini taniyor oglum. Anneme bile agliyor cunku henuz 7 aylik ve 15 gunde bir 1-2 saat gorusmeyle taniyamiyor. Amaaa ben naaptim? Sadece gulumsedim hehe :)) Bugun evimize ilk defa bebekli misafir gelecek. 1 yasinda ve 4.5 aylik iki kuzu. Bakalim nasil olacak kiyaslamalar. Benim umrumda degil acikcasi, doktor gidisatini begendikten sonrasi umrumda degil. Bence siz de takmayin bu kadar.
Cevaplamak için Üye ol